Türkiye’den Somali’ye yardım için ilk temas kuruldu

30 Temmuz 2011 - 17:49

MOGADİŞU - Kuraklık nedeniyle ölümle pençeleşen Somali halkına Türkiye’den büyük destek geldi. Yardım için Somali’ye gelen Kimse Yok Mu Derneği bölgede fizibilite çalışmalarına başladı. Dernek yetkilileri, başkent Mogadişu'da Somali Sağlık bakanı ve yetkililerle bir araya geldi. Yapılan çalışmalar sonucunda bölge halkının bol vitaminli gıdaların yanında sağlık ekiplerine ve ilaçlara ihtiyacı olduğu belirlendi.
Türkiye’de devlet, vatandaş ve sivil toplum kuruluşları Somali halkına yardım için adeta seferber oldu. Bölge halkına ilk etapta yapılacak yardımları belirlemek için Somali’ye gelen Kimse Yok Mu Derneği gönüllüleri, Somali Sağlık Bakanlığı ile görüşmeler yaptı. Görüşmelerde dernek yetkilileri, Türk halkının bu konuda çok duyarlı olduğunu iletti.
Dernek yetkilileri önümüzdeki günlerde sağlık alanında büyük destek ve yardımların yapılacağının müjdesini verdi. Daha şimdiden konteynırlar dolusu ilaç toplandığını belirten dernek yetkilileri, çok sayıda doktor ve sağlık personelinin de bölgeye gelmek için hazır olduğunu söyledi.
Bölge halkının oldukça zor günler geçirdiğini belirten Somali Sağlık Bakanı Dr. Abdülaziz Nur da bu durumun ancak diğer devletlerden özellikle Müslüman ülkelerden gelecek yardımlar sonucu düzeleceğini ifade etti. Bölgede şimdiye kadar böyle bir kuraklık olmadığını belirten Sağlık Bakanlığı yetkilileri, 3 yıldan beri kuraklık yaşandığını bunun sonucunda da çok sayıda vatandaşın açlık ve salgın hastalıklardan dolayı öldüğünü ifade etti.
Bakanlık yetkilileri konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bölgedeki halka acil olarak gıda ve ilaç yardımı yapılmalı. Bunun yanında profesyonel doktor ve hemşireye ihtiyaç var. Eğer diğer ülkelerden yardımlar gelirse buradaki sorunlar çözülebilir. Bizde yardım yapmak isteyen devlet ve vatandaşlara bütün kolaylıkları sağlamaya çalışıyoruz.”

(CİHAN)


Dünya