Türkiye’yi ziyaret eden Hindistan Cumhurbaşkanı Mukherjee ülkesine döndü

08 Ekim 2013 - 11:31

YENİ DELHİ - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak Türkiye’ye resmi bir ziyaret düzenleyen Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee ülkesine döndü.

Hindistan Cumhurbaşkanı Mukherjee 5-7 Ekim tarihleri arasında yaptığı Türkiye ziyaretinde İstanbul, Kapadokya ve Ankara’da temaslarda bulundu. İstanbul’da kendisine İstanbul Üniversitesi tarafından devlet yönetimi alanında fahri doktara verildi. Ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı’nın yanındaki Hintli üniversite rektörleri ile bir çok Türk üniversitesi arasında mutabakat zaptı imzalandı.

Mukherjee, Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından resmi törenle karşılanırken, iki heyet arasında resmi görüşmeler yapılmıştı. Gül ayrıca Mukherjee onuruna bir de akşam yemeği vermişti. Hintli Cumhurbaşkanı ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım gibi bir çok siyasi ile bir araya gelmişti.

Hint medyası Mukherjee’nin yaptığı ziyarete büyük önem verirken, Mukherjee’nin Türkiye’de Hindistan’ın Nükleer Tedarikçiler Grubuna dahil edilmesi, teröre karşı ortak mücadele konularını ele aldığını yazdı.

(CİHAN)


Dünya