Türkmen gazını Güney Asya’ya taşıyacak projeye ABD’den destek

15 Ocak 2014 - 11:12

AŞKABAT - ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Güney Orta Asya yardımcısı Nisha Biswal, Türkmen gazını Afganistan üzerinden Pakistan ve Hindistan’a taşıyacak (TAPI) doğalgaz boru hattı projesinin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkmenistan’da temaslarda bulunan Bakan Yardımcısı Biswal, söz konusu ziyaretiyle ilgili Aşkabat’ta bir basın toplantısı düzenledi. Türkmenistan ziyaretinin çok verimli geçtiğini gerek Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, gerekse Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanı Yardımcısı Raşit Meredov ile görüşmelerinin çok sıcak bir ortamda geçtiğini belirtti.TAPİ projesinin hem Afganistan hem de bütün bölge açısından hayati önem taşıyan bir proje olduğunun altını çizen Biswal, ‘Projenin önemli sorunlarının biri anladığım kadarıyla güvenlik sorunu. Bunun çözülebilecek bir problem olduğunu düşünüyorum. Afganistan’da ekonomik durumun iyileşmesi ve motivasyon ülkedeki güvenlik sorununu çözmeye önemli katkı sağlayacak’ şeklinde konuştu.

Basın mensuplarının ABD ordusunun Afganistan'dan çekilmesiyle ilgili sorusunu cevaplayan Biswal, bu yönde görüşmelerin devam ettiğine işaret ederek, Afgan güvenlik birimlerinin eğitimlerinin devam ettiğini ancak çekilme konusundan kesinleşmiş bir nihai anlaşma olmadığını söyledi.

Türkmen doğalgazını Hindistan'a ulaştıracak Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) doğalgaz boru hattı Türkmenistan'ın Galkınış sahasında başlayacak uzunluğu bin 735 kilometreyi bulacak.

Dünyanın sayılı doğalgaz üreticileri arasında yer alan Türkmenistan, 2009 Aralık'ta da Türkmenistan-Çin boru hattını faaliyete açmıştı.

(CİHAN)


Dünya