Türkmenistan, çok partili siyasete ‘çiftçi’ ve ‘esnaf’ partileriyle geçiyor

28 Mart 2012 - 13:24

AŞKABAT - Bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bu yana tek partinin hakim olduğu Türkmenistan’da, tek parti dönemi sona eriyor. Ülkede Tarım Partisi ve Girişimciler Partisi’nin kurulması öngörülüyor.

Eğitim, spor ve sağlıktan sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Sapardurdu Toylıyev, söz konusu iki partinin kurulması yönünde çalışmaların yapıldığını aktardı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ise Türkmenistan’da çok partili sistemin, toplumun daha fazla demokratikleşmesi ve yürütülen radikal sosyal reformların hedefine ulaşması için uygun olduğunu söyledi.

Türkmenistan Meclisi Ocak 2012’de siyasi partiler yasasını kabul etmişti. Berdimuhamedov tarafından onaylanarak resmi gazetede yayınlanan yeni yasayla, ülkede siyasi parti kurmanın hak ve yükümlülükleri kanunlaştı.

Yeni yasada vatandaşların siyasi düşüncesine göre de parti kurabileceği vurgulanıyor. Yasaya göre, toplam 9 kurucu üye tarafından kurulabilecek siyasi partilerin, ilk kurultayında en az bin delege sayısına ulaşması gerekiyor. Yasada ülkede 18 yaşını dolduran atandaşların siyasi partilere üye olabileceği yazılıyor.

Türkmenistan'da 20 yıldır faaliyet gösteren Türkmenistan Demokratik Partisi’nin (TDP) başkanlığını şu anada Devlet Başkanı Berdimuhamedov yapıyor.

(CİHAN)


Dünya