Türkmenistan, ilk çok partili seçime hazırlanıyor

04 Aralık 2013 - 11:48

AŞKABAT - Türkmenistan’da 15 Aralık tarihinde ilklerin yaşanacağı parlamento seçimleri yapılacak. Türkmenlerin ilk defa sandıkta 2 partiyle tanışacağı seçimler için Türkmen yönetimi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatına da (AGİT) ilk defa denetleme izni verdi.

6 milyon nüfuslu Türkmenistan'da parlamento seçimleri için ülke genelinde 2446 sandık kuruldu; 283 aday 125 koltuklu Meclis’te milletvekili olmak için yarışacak. AGİT’in ülkeye gönderdiği 14 ülkeden 15 uzman, 15 Aralıktaki parlamento seçimlerini izleyecek. Seçmenlerle röportaj izni verilen uzmanlar, seçimden sonra rapor hazırlayacak.

AGİT gözlemcilerinin başkanı Fransa Büyükelçisi Alexander Keltchewsky, basın toplantısı düzenledi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Büyükelçi Keltchewsky, Türkmen yönetimi tarafından denetleme izni verilmesinden memnuniyet duyduklarını ve Türkmenistan’da bulundukları dönemde siyasi parti adayları, sivil toplum yetkilileri ile bir araya geleceklerini belirtti.

Ülkenin 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmesinin hemen ardından kurulan Demokratik Parti ile 2012 yılında kurulan Sanayiciler ve Girişimciler Partisi, seçimler için adaylarını belirledi. Demokratik Parti 99, Sanayiciler ve Girişimciler Partisi 21 aday, sendika 89 aday, Kadınlar Derneği 37 aday, Mahtumkuli Gençler Birliği 22 aday ile seçimlere katılıyor.

Türkmenistan’da milletvekilleri 5 yıl süreyle seçiliyor. 2008 yılında millietvekili sayısı 65’den 125’e çıkartıldı ve Meclis’in görevleri genişletildi. Meclis Başkanı görevini, 2009 yılında yeniden seçilen Akca Nurberdiyeva yapıyor.

(CİHAN)


Dünya