Türkmenistan’da muhteşem Türkiye defilesi

30 Nisan 2011 - 16:11

AŞKABAT - Türkmenistan’da devam eden Türk Halklarının Kültürel Mirası Festivali kapsamında düzenlenen Türkiye defilesi yoğun ilgi gördü. Osmanlı kıyafetleri, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü’nün mankenleri tarafından sunuldu.
Türkmenistan Güzel Sanatlar Müzesi'nde düzenlenen defileye, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kemal Fahir Genç, Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu, Azerbaycan'ın Aşkabat Büyükelçisi Vahdet Sultanzade, Türk elçilik mensupları ve çok sayıda Türkmen vatandaşı katıldı.
Osmanlı döneminden günümüze kıyafetlerin sergilendiği defilede, birbirinden ilginç ve renkli kıyafetler sergilendi. Atatürk resimli siyah kostüm ve Türk bayrağı desenli ay yıldızlı kırmızı elbise, 10. Yıl Marşı eşliğinde ayakta alkışlandı.
Defile kapsamında Kıbrıslı modacı Abdullah Öztoprak’ın sıradışı kreasyonları, izleyicilere alışılmışın dışında bir defile keyfi yaşattı.
HÜRREM SULTAN AŞKABAT’TA
Türk dili konuşan ülkelerin geleneksel kıyafetleri defilesinde Türkiye'den mankenlerin sunduğu Türk kadın kıyafetleri davetlileri büyük ilgisini çekti. Bazı kıyafetler, ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisindeki Hürrem Sultanı hatırlattı. Türk kanallarını ilgiyle izleyen Türkmen vatandaşlar Hürrem Sultan Türkmenistan’da esprisi yaptı.

" TÜRKMENİSTAN’DA BULUNMAK GURUR VERİCİ"
Ankara Olgunlaşma Enstitüsü öğretmeni Nükhet Ekşi, buradaki defile için koleskiyonu geleneksel kıyafetler üzerine hazırladıklarını kaydederek, “Defilede Anadolu’dan Osmanlı’ya geçtik. Osmanlı’daki düğünü gösterdik. Arkasından cumhuriyetimizin çağdaş giysilerini gösterdik.” diye konuştu.
Defileden sonra Türk basına konuşan mankenler Türkmenistan’da bulunmaktan son derece mutlu olduklarını kaydetti. Türkiye burada en güzel bir şekilde temsil ettiklerini söyleyen Türk mankenler, defileye hem protokol hem de Türkmen vatandaşın ilgisinin yoğun olduğunu gözlemlediklerini belirtti. Ayrıca, Türkmenistan’daki kadınların geleneksel kıyafetleri çok beğendiklerini kaydeden mankenler, Türkmen kıyafetleri satın almak istediklerini de sözlerine ekledi.
Öte yandan, defilede Türkmen mankenler eşliğinde Türkmenistan Tekstil Bakanlığı modeller evi koleksiyonun sunumu da gerçekleştirildi.


KAŞIK -ÇATAL POLEMİĞİ
Festival kapsamında düzenlenen Türk mutfağından örneklerin sunulduğu programda, çatal -kaşık sorunu yaşandı. Misafirlere ikram esnasında, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği Müsteşarı Cem Ertay tarafından tabak ve çatal polemiği yaşandı. Plastik tabak ve çatalların bitmesi üzerine bazı davetliler resmi misafirler için ayrılan porselen tabak ve çatallar kullandı. Elçilik müsteşarı Ertay birçok misafirin elinde gördüğü porselen tabak ve çatalları, "Bunlar bizim tabağımız hemen verin'' diyerek elinden zorla çekip bir bir aldı. Davetliler arasında bu tavır şaşkınlık karşılandı. Bazı davetliler programı terk etti. Bazıları, ‘böyle bir hareket Türklere yakışmıyor. Bunlar Türk olamaz.’ gibi tepki gösterdi.(CİHAN)


Dünya