Türkmenistan'da yılbaşı etkinlikleri renkli görüntülerle başladı

30 Aralık 2010 - 10:48

Türkmenistan'da 2011 yılına sayılı günler kala yılbaşı heyecanı sardı. Başta başkent Aşkabat olmak üzere ülke genelinde sokaklar ve parklar çam ağaçlarıyla süslendi. Aşkabat'ta sirk binasının önündeki meydana 33 metre yüksekliğinde dev yılbaşı ağaç dikildi. Ülkede önceki yıllardan farklı olarak sene yeni yıl kutlamalarına daha çok önem veriliyor.

Her yıl Başkanlık Sarayı önündeki Tarafsızlık Meydanı'nda yapılan yılbaşı kutlamaları, meydandaki tribün çalışması nedeniyle bu sene sirk binası önündeki meydanda yapılıyor.

Meydana dikilen yılbaşı ağacının etrafında şimdiden kutlamalar başladı. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un katıldığı etkinliklerde renkli görüntüler yaşanıyor. Berdimuhamedov, meydanda dikilen dev çam ağacının etrafında yapılan etkinliklerde çocuklar ile birlikte eğlendi. Berdimuhamedov'u çam ağacının yanında Noel Baba ve çocuklar karşıladı. Türkmen liderin yeni yılını kutlayan çocuklar, şiirler okudu. Berdimuhamedov daha sonra çocuklar ile birlikte çam ağacının etrafında tur attı.

Devlet Başkanı Berdimuhamedov, daha sonra Türk şirketi tarafından inşa edilen İlham Parkı'ndaki yeni yıl kutlamalarına katıldı. Parktaki kutlamalara Türkmenistan'daki yabancı misyon şefleri de davet edildi. İlham Parkı'ndaki etkinliklerde açık hava tiyatro gösterisi büyük ilgi gördü.

Bu arada, yeni yıla hazırlıklar çerçevesinde Aşkabat'ın en işlek caddelerinde, kamu kurum ve kuruluşlarda, parklarda ve ticaret merkezlerinin önünde yüzlerce çam ağacı süslendi.

Yılbaşı etkinlikleri çerçevesinde 31 Aralık günü Aşkabat'taki dev yılbaşı ağacının etrafında çeşitli etkinlikler düzenlenecek.


(CİHAN)


Dünya