Üniversite öğrencileri önce yol kesti, ardından belediye otobüsünü rehin aldı

23 Mart 2011 - 18:51

KOCAELİ - Kocaeli Üniversitesinde okuyan kendilerine 'Kollektifler' adını veren bir grup öğrenci, ulaşım zammını protesto etmek için önce otobüslerin yolunu kesti, ardından Belediyeye ait bir otobüsü rehin aldı.
Geçen hafta ulaşım zammını protesto eden gençler, bu haftada Umuttepe'de toplanarak şehiriçi otobüslerin yolunu kapattı. Otobüslerin yolunu kapatan öğrenciler, ulaşım zammını protesto ederek, bedava ulaşımın hakları olduğunu savundu. Otobüslerin geçişine izin vermeyen protestocu gençler, sloganlar atarak eylemlerine devam etti. Bu sırada bir grup öğrenci, Belediyeye ait otobüsün önünü keserek, durmasını sağladı. Diğer grup üyelerine de haber vererek, otobüsün işgal edilmesini sağladı. Otobüsün içine doluşan protestocular, şoföre hareket etmesini söyledi. Ancak şoför hareket etme yetkisinin olmadığını ifade ederek, aracı çalıştıramayacağını kaydetti. Megafonu eline alan bir genç, otobüsün 5 dakika içinde kalkmaması durumunda yolu keseceklerini, trafiğe ulaşıma kapatacakları tehdidinde bulundu. Kollektif üyesi genç, "Belediye yetkililerine, Jandarmaya sesleniyorum bu otobüs 5 dakika içinde kalkmazsa yolu trafiğe kapatacağız. Olay çıkmaması için bu ikazda bulunuyorum." şeklinde tehditler savurdu. Jandarma, gençlerin gerçekleştirdiği protestonun yasalara uygun olmadığını belirtti. Otobüsleri işgal eden gençler, otobüsten inmeyeceklerini yineleyerek, bir an önce otobüsün şehir merkezine hareket etmesini istedi.
Belediye yetkilileri körüklü otobüsün aşırı doldurulduğunu, bu şekilde hareket etmesinin tehlikeli olacağını belirterek, iki aracın yola çıktığını ifade etti. Daha sonra Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü önüne gelen iki belediye otobüsüne gençler doluştu. Kollektif üyesi gençler, vatandaşlara ulaşımın bedava olduğunu, otobüse binmeleri teklifinde bulundu ancak hiç bir vatandaş bu çağrıya kulak vermedi. Gençler, Umuttupe'den işgal ettikleri otobüsleri yola çıkarak, Cumhuriyet Parkı'na doğru yol aldı.

(CİHAN)


Güncel