Üniversitede su savaşı

30 Eylül 2013 - 12:34

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi’nde bir grup öğrenci Siyasi Olaylara Müdahale Aracı (SOMA) adını verdikleri karton maketle içeri girmek istedi. Eylemciler, girişlerine izin vermeyen güvenlik görevlilerine şişelerle su sıkmaya başladı. Öğrencilerle güvenlik görevlileri arasında arbede çıktı. İki taraf da birbirine su sıktı.

Olay, İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampusu’nda saat 11.30 sıralarında meydana geldi. Öğrenci Kolektifleri üyesi yaklaşık 15 öğrenci, Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı’na (TOMA) atıfta bulunarak kartondan hazırladıkları ve SOMA adını verdikleri maketle öğrenci giriş kapısına geldi. Üniversitenin güvenlik görevlileri eylemcilerin maketle içeri girişine izin vermedi. Maketi alan eylemciler bu sefer de araç girişinin yapıldığı kapıya yöneldi. Burada da eylemcilerin içeri girişine izin çıkmadı.

GÜVENLİKLER DE SU SIKTI

Eylemciler, ellerindeki pet şişelerle güvenlik görevlilerine su sıkmaya başladı. Güvenlik görevlileri ise ıslanmamak için kaçmak zorunda kaldı. Yeniden öğrenci girişinin yapıldığı kapıya gelen eylemciler, kapatılan kapının üzerinden arkadaki güvenliklere su sıkmaya devam etti. Bu sırada dışarıdaki güvenlik görevlilerini fark eden öğrenciler onlara da su sıkmaya başladı. Yüzüne su gelen bir güvenlik görevlisinin eylemcinin elindeki su şişesine vurmasıyla arbede çıktı. Arbede sırasında bazı güvenlik görvlileri de eylemcilere su sıktı. Güvenlik amirinin araya girmesiyle arbede son buldu.

Öğrencilerin yaptığı SOMA ise arbede sırasında parçalandı. Gerginlik öğrencilerin içeri alınmasıyla son buldu.


(CİHAN)


Güncel