Üniversiteler, engelliler için yeniden dizayn edilecek

17 Nisan 2011 - 13:46

ADANA - Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Ulusal Öğrenci Konseyi tarafından “Engelsizler misiniz?” projesi başlatıldı.
Maltepe Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Rahime Gökboğa koordinatörlüğünde yürütülecek proje, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’a sunuldu.
YÖK Ulusal Öğrenci Konseyi Başkanı Sinan Kartal, engellileri anlamanın en iyi yolunun empati kurmak olduğuna dikkat çekti. Kartal, “Maalesef üniversitelerimizde engelsiz mekan neredeyse az. Gittiğimiz üniversitelerde yaptığımız araştırma sonucu üniversitelerimizdeki fiziksel altyapının yetersiz olduğu ortaya çıktı. Fakültelerde, meslek yüksek okullarında engelliler için asansör dahi yok. Engelli kardeşlerimiz arkadaşlarının yardımıyla hayata tutunuyorlar. Derse gelen engelli kardeşimiz için tekerlekli sandalye ile oturabileceği alanlar dahi yok. Biz bu projeyle hem üniversite yönetimlerini hem de üniversite öğrencilerini bilinçlendirilmesi amaçlıyoruz.“ ifadesini kullandı.

Kartal, engelsiz bir üniversite öğrencisinin, öncelikle “engelli nedir?” ve “engelli bir bireyin hayata tutunabilmesi” için ne gibi ihtiyaçlara sahip olduğuna dair bilgi edinmesi gerektiğini kaydetti. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın da engelsiz kampus projesini önemsediğine dikkat çeken Kartal, yakın zamanda üniversitelerde engelliler için değişim yaşanacağını kaydetti.
Öğrenci konseyleri olarak Dumansız Kampus Projesi ile ciddi başarıya ulaştıklarını vurgulayan Kartal, “Bir çok öğrenci arkadaşımız sigarayı bıraktı. Sigara hiç kullanmayanlar ise sigara kullananların bırakmasına yardımcı oldu. Bu proje ile toplum sağlığına önemli katkılarımız oldu.“ ifadesini kullandı.

(CİHAN)


Güncel