Üniversiteliler çömlek yapımını öğreniyor

07 Kasım 2012 - 13:07

NEVŞEHİR - Nevşehir'in Avanos ilçesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teknik danışmanlığında yürütülen 'Bir Usta Bin Usta Projesi' kapsamında 20 kursiyer çömlek yapımını öğreniyor.

'Bir Usta Bin Usta Projesi' Anadolu’da kaybolan ya da kaybolmaya yüz tutan mesleklere olan ilgiyi artırmak, bu meslekleri yeniden canlandırmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teknik danışmanlığında Anadolu Sigorta’nın destekleri ile yürütülüyor. Bu kapsamdaki çömlek yapım kursu Avanos Meslek Yüksekokulu Seramik, Cam ve Çinicilik Programı bünyesindeki seramik atölyelerinde gerçekleştiriliyor.

Aralarında Avanos Meslek Yüksekokulu Seramik, Cam ve Çinicilik Programı 2. sınıfından 5 öğrencinin de yer aldığı toplam 20 kursiyerle Avanos Meslek Yüksekokulu Seramik Atölyeleri'nde devam eden eğitimde, Avanoslu çömlek ustası Abdullah Erhan Özer, 'usta öğretici' olarak görev yapıyor.

Proje ile Nevşehir ve yöresinin ekonomik gelişimine önemli katkı, çömlekçiliğin değerini yitirmemesi için usta yetiştirilmesi ve kültürel mirasın korunması hedefleniyor.

(CİHAN)


Güncel