Ünlü fotoğrafçılar, Türkiye’yi 'Zaman' için fotoğrafladı

01 Kasım 2011 - 12:40

İSTANBUL - Zaman Gazetesi’nin 25. kuruluş yıl dönümü kapsamında “Türkiye’de Zaman” konulu fotoğraf projesi tamamlandı. Proje çerçevesinde dünyaca ünlü 25 fotoğrafçı Türkiye’yi fotoğrafladı. 15 Kasım'da görücüye çıkacak sergide, fotoğraflar Taksim Meydanı, Galatasaray Meydanı ve Tünel Meydanı ile bu meydanlar arasındaki Fotoğrafevi, Foto Trek, Şişmanoğlu Megaro ve Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluşacak.
Zaman Gazetesi’nin 25. Kuruluş yıldönümü kapsamında gerçekleştirilen “Türkiye’de Zaman” konulu fotoğraf projesi için dünyaca ünlü 25 fotoğrafçı Türkiye’yi fotoğrafladı. Fotoğraflar 15 Kasım 2011 tarihinde Taksim Meydanı, Galatasaray Meydanı ve Tünel Meydanı ile bu meydanlar arasındaki Fotoğrafevi, Foto Trek, Şişmanoğlu Megaro ve Beyoğlu Belediyesi Sanat Galeri’sinde sergilenecek. Sergi, 15 Aralık 2011 tarihine kadar açık kalacak.
“Türkiye’de Zaman” Sergisi’nin, gerek katılımcıların saygınlığı ve bilinirliğiyle gerekse kapsamı itibariyle dünya fotoğraf çevrelerinde büyük yankı uyandırdığını söyleyen Zaman Gazetesi Fotoğraf Editörü Selahattin Sevi, “Zaman Gazetesi’nin 25. Yılı etkinlikleri çerçevesinde dünyanın tanınmış fotoğrafçıları Türkiye’ye davet edildi. Aralık 2010’da Fransız fotoğrafçı Claudine Doury ve İran asıllı Fransız fotoğrafçı Reza ile başlayan projenin fotoğraf çekimi 4 Ekim 2011’de Kanadalı fotoğrafçı Steve McCurry ile sona erdi.” dedi.

"FARKLI ZAMANLARDA FARKLI BÖLGELERDE HİKAYELER ÇALIŞILDI"
Fotoğrafçıların farklı zamanlarda, farklı bölgelerde hikayeler çalıştığına işaret eden Selahattin Sevi, çekilen fotoğraflardan ortalama 10 karelik portfolyo seçildiğini kaydetti. Sevi, “Proje, şimdiden dünyadaki fotoğraf çevrelerince son yılların en kapsamlı fotoğraf projeleri arasında gösteriliyor. Türkiye'de Zaman, Türkiye'de önemli bir boşluğu dolduracak.” diye konuştu.

"ZAMAN GAZETESİ FOTOĞRAF OKULU OLDU"
Proje kapsamında Türkiye’ye gelen fotoğrafçılar projelerini tamamladıktan sonra yaptıkları söyleşilerle bilgi ve tecrübelerini Türkiye'deki meslektaşlarına aktardı. Selahattin Sevi, seminerler vesilesiyle Zaman'ın yıl boyunca fotoğraf okulu haline geldiğini söyledi.
Fotoğraflar ayrıca Türkiye’de Zaman adı altında kitaplaştırılacak. Sergi 2012-2013 yılı içinde Paris, Londra, Moskova ve New York gibi dünyanın önemli kültür sanat merkezlerinde de sergilenecek.
Projeye ise dünyaca ünlü şu fotoğraf sanatçıları katıldı, Jane Evelyn Atwood, Bruno Barbey, Samuel Bollendorf, Eric Bouvet, Kathryn Cook, Claudine Doury, Carolyn Drake, Nikos Economopoulos, Ed Kashi, Michel Vanden Eeckhoudt, Rena Efendi, George Georgiou, Harry Gruyaert, Guillaume Herbaut, Massimo Mastrorillo, Steve McCurry, Davide Monteleone, Christopher Morris, Paolo Pellegrin, Andres Petersen, Reza, Anthony Suau, Gael Turine, Ami Vitale, Vanessa Winship.(CİHAN)


Güncel