Uyuşturucu bağımlıları: AMATEM bayramda kapıya kilit vurunca mağdur olduk

20 Ekim 2013 - 13:06

ANKARA - Gazi Üniversitesi’ne bağlı Ankara AMATEM'in bayram tatili dolayısıyla, uyuşturucu bağımlıların tedavisine ara vermesi tepki çekti. Uyuşturucu tedavisine ara verilen bağımlılar ve aileleri kliniğin bu uygulamasına tepki göstererek, "Uyuşturucu tedavisinde bir günün bile ehemmiyeti büyük. Hastane bunu bilmesine rağmen, bağımlıların nasıl tedavisine nasıl ara veriyor?" diye sordu.

Oğuz Demirci, 7 senedir uyuşturucu kullanıyor. Bir sene önce bırakmaya çalıştı, fakat başaramadı. Gazi Üniversitesi Alkol Bağımlılık Ünitesi Psikiyatri Kliniği’nde (AMATEM) bu yıl bir daha tedaviye başladı, bağımlılıktan kurtulmak için ilerleme kat ediyordu. Yaklaşık 20 gün bu klinikte kalan Oğuz’a Simoksin tedavisi uygulanıyordu. Araya bayram tatili girince, Gazi Üniversitesi AMATEM’de bulunan yetkililer tedaviye ara verdi ve tedavi uygulanan bağımlılara “Bayramdan sonra gelin.” dedi. Klinik merkezinin bu uygulaması, bağımlı aileleri tarafından tepki ile karşılandı.

Uyuşturucu tedavisi gören hastalar için bir günün bile çok kıymetli olduğunu ifade eden baba Serhat Demirci, “Hastanede yatan madde bağımlısı 20 kişi, bayram tatili dolayısı ile tedavilerine son verildi. Tatil gerekçesiyle çocukların tedavilerine son verilmesi gerçekten skandal bir olay. Bu çocukların sosyal aktiviteleri yoksa, maddi imkanları da bozuksa bu çocuklar sokakta ne yapacaklar? Tekrar uyuşturucuya başlama durumları olmaz mı? Uyuşturucu bağımlılarını tedavi eden bir hastanenin 9 gün boyunca tedaviye ara vermesi çok enteresan bir şey. Diğer tedavi merkezlerinde de durum böyle.” diye konuştu.

Baba Demirci, AMTEM’lerde yapılan tedavi yöntemlerini de eleştirdi ve yeterince bağımlılarla ilgilenilmediğini, her hastanın kliniğe yatırılmadığını iddia etti. Çocukların AMATEM’de sorunlarının çözülmediğini ileri süren Demirci, “Birçok klinikte, krize giren çocuklar uyuşturucuyu AMATEM’lerin karşısında bekleyen insanlardan temin ediyor.” iddiasını dile getirdi.

“UYUŞTURUCUYA BAŞLADIKTAN SONRA BIRAKMAK ZOR”

Oğuz Demirci, uyuşturucuya başlama hikayesini ise şöyle anlattı: “10 yaşında başladım uyuşturucuya. Yaşadığımız bazı sorunlar nedeni ile yanlış arkadaş çevresine yöneldik. O yaşlarda görüyordum, 3 -4 kişi bir araya geliyordu. Kullandıklarında eğleniyorlar, ama kötü bir şey olmuyordu. Biz de buna kapılıyorduk. Buna kapıldığımızda kimse ‘Bu kötü bir şey, bunları yaşadık.’ demiyor. Başlıyorsunuz siz de. Kullandığımda bir zaman zevk alıyordum. Bir zaman sonra ise iş işten geçmiş oluyor. Sonra bırakasım gelmiyor. Sonra farklı uyuşturucu çeşitlerine yöneliyoruz. Bırakmayı çok denedim. 10 -20 gün kullanmıyordum, fakat bir dönem geri dönüyor. Uyuşturucuyu aldıktan sonra, bir müddet sonra bırakmak gerçekten zor.”

TABURCU EDİLEN BAĞIMLILARI UBAM AĞIRLADI

Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizmle Mücadele Federasyonu (UBAM) Başkanı Dila Tezemir ise Gazi Üniversitesi Amatem özel kliniğinde yatan hastaların bayram öncesi taburcu edilmesi üzerine şehir dışından gelenleri memleketlerine geri göndermeyerek federasyon bünyesinde ağırladı. Tezemir, "Bu kardeşlerimizi böylesine hassas bir dönemden geçerken eski ortamlarına hem de bayramda göndermek ne kadar doğrudur vicdanlara soruyorum." ifadesini kullandı.

Görüşlerini almak için aradığımız, Gazi Üniversitesi AMATEM'e bağlı klinikte ise kimse telefonlara cevap vermedi.

(CİHAN)


Güncel