Uyuşturucudan yargılanan Tilki Selim: Örgüt değil aşiret lideriyim

05 Ekim 2010 - 18:01

Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın tehdit ederek haraç aldığı öne sürülen 'Tilki' lakaplı Selim Işık, hakim karşısına çıktı. Uyuşturucu çetesinin lideri olduğu iddia edilen Işık, kendisinin örgüt lideri değil aşiret lideri olduğunu söyledi.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Selim Işık'ın da aralarında bulunduğu 11 tutuklu sanık ile tutuksuz sanık avukat Mansur Bedirhanoğlu katıldı. Duruşmada avukatlar suça konu olan uyuşturucunun Mersin'de yakalandığını belirterek dosyanın özel yetkili Adana Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini talep etti. Taleple ilgili görüşü sorulan duruşma savcısı Selim Berna Altay, iddianamede yer alan anlatım, dosyada mevcut tutanaklar ve suç eşyasının yakalandığı yere göre mahkemenin yetkisiz olduğunu belirtti. Altay, dosyanın Adana'ya gönderilmesi yönünde görüş bildirdi. Bu talebi değerlendiren mahkeme heyeti talebi reddetti.

Ardından savunma yapan Selim Işık, sanıkların hepsinin akrabası olduğunu söyledi. Yakalanamayan şüpheli Şahabettin Işık'ın yeğeni olduğunu belirten Işık, "Ben prostat hastasıyım. Bir yerde sürekli duramıyorum. Bu nedenle kira işlerimi Şehabettin hallediyordu. Bana yardımcı oluyordu. Onunla telefon görüşmelerimiz bu konu üzerinedir." dedi. Sanıklardan Cindi Işık'ın amcasının oğlu olduğunu anlatan Işık, "Beraber çalıştığımız dövizciye, Cindi Işık'a ayda 3 bin dolar vermesini söylemiştim. İşinden dolayı zarar etmişti. Evini satmaması için yardım ediyordum. Ben telefonda 'ev parası' diyordum. Ama Kürtçe konuştuğum için polis tercümede 'ilaç parası' olarak çevirmiş. Sanık Müslüm Dağlar da teyzemin oğludur. Telefonda konuşurken karşıda olduğunu söyledi. Bende 'kadın var mı?' diye sordum. Ama kadın, tarla olarak tercüme edilmiş" diye konuştu.

Polisin hayali senaryo kurduğunu öne süren Işık, "Ben örgüt kurmadım. Uyuşturucu ticareti yapmadım. Ben aşiret lideriyim. Aşiretime mensup olanlar gelir gider, dertlerini anlatır. Ben de çözüm bulmaya çalışırım. Mersin'de yakalanan uyuşturucu ile uzaktan yakından ilgim yoktur." şeklinde konuştu.

Müslüm Dağlar ile sürekli okey oynadığını anlatan Selim Işık, "Telefon görüşmesinde kendisine 'taş çalıyor' dedim. Polis bunu uyuşturucu olarak yorumladı." iddiasında bulundu.


(CİHAN)


Türkiye