Vali Harput: Başköy’de madenlerin kirlettiği su arıtılacak

31 Mayıs 2012 - 12:51

BURSA - Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa'nın Orhaneli ilçesine bağlı Başköy köyünde madenlerin kirlettiği suyun arıtılacağını ve maden ocağının bazı önlemleri almasının sağlanacağını söyledi. Harput, köyde yeni bir su kaynağı arayışına girildiğini belirtti.

Şahabettin Harput, Heykel Valilik binasında düzenlenen okul protokolü sonrasında Başköy'deki maden ocaklarının su kirliliğine neden olduğuna dair tartışmalara açıklık getirdi. Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplandıran Vali Harput, yaptıkları araştırmada suyun zaman zaman kirlendiğinin tespit edildiğine dikkat çekti.

Orhaneli ilçesine bağlı Başköy köyünde maden ocakları ve su kirliliği ile ilgili bir sorun olduğunu söyleyen Harput, "O bölgede usule uygun olarak alınmış maden ocaklar ruhsatı var. Bu ruhsatı alan maden ocağı sahipleri doğal olarak işletmenin kendilerine teslimi ve oradan çıkardıkları madenleri ise bağlantı kurdukları ülkelere götürmek istiyor. Ocak sahipleri ‘ben her hafta şu kadar mermeri Çin’e göndermem lazım, yoksa yaptığım anlaşma gereği taahhüdümü yerine getirmediğim için ceza ödeyeceğim.’ diyor. Köylüler de ‘bu ocaktan dolayı benim suyum kirleniyor' diyor.” ifadelerini kullandı.


“SENDE HAKLISIN SEN DE HAKLISIN DEMEKLE OLMAZ”

Sorunun çözülmesi gerektiğine dikkat çeken Harput, şöyle devam etti: “Burada Nasrettin Hoca gibi ‘sen de haklısın, sen de haklısın’ demekle olmaz. Bu sorunu çözmek gerekiyor. Bununla alakalı son olarak bir vali yardımcısı nezaretinde köye bir heyet gönderdik. Sağlık, çevre ve orman müdürlükleri ile Özel İdare Genel Sekreterliği'nden 5 kurum olarak köye gidilerek su ile alakalı bütün ihtimalleri değerlendirdi. Neticede suyun zaman zaman temiz çıkmakla beraber, zaman zamanda kirli çıktığı tespit edildi.”

“KİRLENEN SU ARITILACAK”

Yapılan incelemenin ardından suyun kirlendiğinin ortaya çıktığını bildiren Vali Harput, “O zaman bizim köylü vatandaşa kirli suyu içirme gibi bir hakkımız ve lüksümüz yoktur. Köylü vatandaşa temiz su verme bizim görevimiz. Bu su ile alakalı iki şey yapacağız. Şu anda orada iki tane su var. Birincisi köylünün de dediği gibi zaman zaman kirlenen su, ikincisi ise temiz su, ancak bu da yaz aylarında kuruyor. Bu nedenle maden ocağından dolayı suyun kirlenmesini önlemek için bu suya arıtma tesisi kurarak, suyun arıtılmasını sağlayacağız. Bunun yanında her ihtimale karşı da köye üçüncü bir kaynak bularak yeni bir su getirme arayışına girdik.” dedi.

Maden işletmesi ile alakalı da uyulması gereken bazı şartlar olduğunun altını çizen Harput, “Özellikle Devlet Su İşleri'nin öngördüğü bazı şartlarda eksiklerin olduğu tespit edildi. Bunlarında Maden İşletmesi tarafından bir an önce giderilmesi konusunda kendisine yarın itibari ile bir zaman dilimi mühlet verilecek. Böylece maden işletmesi kendi eksikliğini giderecek su ile alakalı yapılması gereken temizlenme ve arıtma tesisini ise Özel İdare yapacak. Bu süreçte ağaç kesimi de olmayacak. Suyun temizlenmesi ve maden işletmesi ile ilgili olması gerekenlerin yapılmasına müteakip olarak maden işletmesi yeniden faaliyetine başlayacak. Böylece kimse zarar görmeyecek.” şeklinde konuştu.

Vali Harput, suyun arıtması için kurulacak tesisin maliyetinin ise İl Özel İdaresi ve maden işletmesi tarafından karşılanacağını sözlerine ekledi.

(CİHAN)


Güncel