Vali Harput: Bebe konfeksiyon ürünlerini Yenişehir'den dünyaya satmalıyız

06 Mart 2012 - 12:45

BURSA - Bursa Valisi Şahabettin Harput, bebe çocuk konfeksiyonu sektörü temsilcilerinden, ürünlerini Yenişehir Havaalanı’ndan pazarlamalarını istedi.

Bebe Çocuk Konfeksiyon Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BEKSİAD) Başkanı Rıdvan Güler ve yönetim kurulu üyelerini kabul eden Vali Harput, bebe tekstili ve konfeksiyonunda tanıtımın iyi yapılması gerektiğini söyledi. Bu konuda eldeki bütün imkanların değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Harput, "Özellikle pazarlamada, ürünleri aracılar yolu ile değil, kendimiz yapmalıyız ki kar Bursamıza kalsın. Yenişehir Havaalanı, elimizdeki önemli nimetlerden biri. Bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor." dedi.

Vali Harput, bebe konfeksiyonu üreticilerinin dernek çatısı altında toplanmasının sektörün sıkıntılarının çözümü noktasında önemli olduğunu vurguladı. Harput, var olan eksikliklerin raporlanarak kendine iletilmesi halinde, sektörün daha da gelişmesi için katkı sağlayabileceğini ifade etti.

BEKSİAD Başkanı Rıdvan Güler ise Bursa'nın markalaşmasında yeni bir yüz olmak istediklerini söyledi. Güler, şunları dile getirdi: "Bebe konfeksiyoncularının ağırlıklı olarak üretim yaptığı Vişne Caddesi’ne modern bir çarşı havası verildi. Tanıtım konusunda bir çok çalışma yapıldı, ancak yeterli değil. Bu konuda yerel yönetimlerle birlikte hareket ederek, Bursa’nın güçlü bir markası haline gelmek istiyoruz."

Sektöre ilişkin bilgiler veren Güler, Bursa’da yaklaşık olarak 4 bin imalatçının bulunduğunu, Türkiye’deki üretimin yüzde 80’inin Bursa’dan yapıldığını hatırlattı. Bebe konfeksiyonunda, Bursa’nın bir dünya markası haline geldiğini vurgulayan Güler, "Ulaşım kolaylığı bakımından Rusya, Ukrayna gibi bölge ülkelerinden gelen alım heyetleri Laleli, Merter gibi yerlere gidiyor. Bizim bu soruna bir çözüm bulmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

(CİHAN)


Ekonomi