Vali Kara: Kars'ın gelişmesi adına her türlü projeye destek vermeye hazırız

28 Mart 2012 - 14:00

KARS - Kars Valisi Ahmet Kara, Kars için yatırım yapacak her türlü projeye açık olduklarını söyledi. Kara, yıkılan Atatürk İş Hanı için bir ay içerisinde projelendirme çalışmasının tamamlanacağını kaydetti.

Vali Kara, 'mesai arkadaşlarım' dediği ama birebir randevu vermekte zorlandığı basın mensupları ile bir araya gelip, Kars’ın problemlerini ve yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi. Faik Bey Caddesi üzerinde bulunan ve yıkım çalışmalarının sürdüğü Kars İl Özel İdaresine ait Atatürk İş Hanı'nın yıkım sonrası nasıl değerlendirileceği yönünde çok merak edilen konu ile başlayan Kara, "Biz normal olarak mevcut alanda, iki kat yer altında oto park, üstünde AVM alış veriş merkezi, ortasından yükselecek 5 katlı bir konut ve bir otel şeklinde proje düşünüyoruz. Buradan Karslılara diyorum ki elinde projesi, elinde sermayesi, elinde bilgisi ve beyninde kalbinde şehri güzelleştirmek fikri olan kim varsa buyursun projesi ile birlikte gelsin. Biz tam bir ay içerisinde bu binanın projesini geliştireceğiz." dedi.

Kara, Paşaçayır bölgesi olarak bilinen ve Kars İl Özel idaresine ait olan eski süt fabrikasının yerinde TOKİ tarafından yapımına başlanacak olan konutların ve ortasında alış veriş merkezi ile sosyal donatı alanlarının bölgenin çehresini değiştireceğini kaydetti. Yapılan ilk çalışmada, 220 kişinin bu konutlardan faydalanmak istediğini de hatırlatan Kara, çalışmaların hızlandırılarak konutların yapımına kısa sürüde başlanacağı bilgisini verdi.

"YOKSUL AİLELERE 672 KONUT YAPILACAK"

Kars Valisi Ahmet Kara, Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından yaptırılacak sosyal konutların yapımı için de sona yaklaşıldığını kaydetti.

Çalışmaların hızla devam ettiği ve sona yaklaşıldığını aktaran Kara, yoksul konutlarının Ağustos sonu itibari ile 672 tane olarak bitmiş olacağını dolayısı ile şuanda valiliğe artık duyuru yapılmasının genelgesinin geldiğini ileterek müracaatların ise çok yakın zamanda başlayacağını kaydetti. Kara, müracaatlar için özel bir hususun; hiç evi olmayan, sosyal yardımlaşma vakfından yardım alacak kadar fakir olan, herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşu ile bağlantısı olmayan ve Kars’ta 3 yıldır ikamet eden kişilere bu konutların verileceğinin altını çizerek, bu projelere katkı sunmak isteyenlere ise kapılarının her zaman açık olduğu teklifini yineledi.

(CİHAN)


Güncel