Vali Kara: Kars'ın marka değeri, peynirlere kefilim

28 Mart 2012 - 13:58

KARS - Kars Valisi Ahmet Kara, süt ürünlerinden insana geçen hastalıkların başında gelen brusella'nın Kars’ta üretilen 3 ürün kaşar, gravyer ve çeçil peynirde bulunmasının imkansız olduğunu belirterek, beyaz peynir için aynı ifadeleri kullanamayacağını söyledi.

Valisi Ahmet Kara ilde faaliyet yürüten ulusal ve yerel basının temsilcileri ile bir araya geldi. Cihan'ın daha önce gündeme taşıdığı ‘Türkiye’de sütün hijyen standardı ile alakalı ciddi kaygılar var’ haberine değinen Kara, Kars’ta üretilen kaşarın, gravyerin ve çeçil peynirinin bir çok aşamadan geçerek ve saatlerce kaynayarak elde edildiğini hatırlatıp, bu konuda Kars'ta üretilen peynirlerin en sağlıklı ürünler olduğunu kaydetti.

Halkın brusella hastalığına yakalanmasında köylerde üretilen beyaz peynirin bu hususta etkin olduğuna dikkat çeken Kara, "Karsımızın imal ettiği üç çeşit peynir; kaşar, gravyer ve çeçil kaynatılarak üretiliyor. Bu üç üründen de brusella hastalığı geçtiğine inanmıyorum ve sağlıklı diye düşünüyorum. Maalesef beyaz peynir için aynı düşünceleri savunamam, çok sağlıklı olduğuna inanmıyorum." diye konuştu.

(CİHAN)


Güncel