Vali Karaloğlu: İlk günden beri sınır kapısının açılması için çaba sarf ediyorum

25 Ağustos 2010 - 17:20

Van Valisi Münir Karaloğlu, Van'a atandığı günden beri İran'la olan sınır kapılarının açılması için çaba sarf ettiğini söyledi.

İran'ın Erzurum Başkonsolosu Rıza Kılıçhan, Vali Münir Karaloğlu'yu makamında ziyaret etti. Görüşmede, özellikle yıllardır açıklamayan Kapıköy Sınır Kapısı ve yapılmayan demir yolu ele alındı.

Vali Karaloğlu, "Saray Kapıköy sınır kapısının açılması için hükümetimiz Bakanlar Kurulu kararı ile bir mutabakat metnini hazırladı. Bu metni İran Dış ilişkiler Bakanlığı'na gönderdi, bu metin 3 aydır bakanlıkta bekliyor. Bakanlık sınır kapının açılması için metnin altına imza atmıyor." dedi.

Van'a geldiğinden beri İran'la olan sınır kapılarını açılması için çaba serf ettiğini belirten Vali Karaloğlu, demiryolu konusuna değindi.

Karaloğlu, şöyle konuştu: "Sayın başkonsolos iyi bir konuya değindi. Trenle ilgili bir gümrük kapımız var. Trenler gidip geliyor, eşya taşıyor. Fakat kara taşımacılığına açık değil. Türkiye tarafı olarak Bakanlar Kurulu kararı çıkarıldı, iki ülke arasındaki sınır kapılarının açılması ile ilgili bir anlaşma metni Türk tarafı hazırladı ve şu anda İran Dışişleri Bakanlığı'nda bekliyor. İran tarafının 'biz bu anlaşmaya okey veriyoruz.' demesini 3 aydır bekliyoruz. 14 aydır Van valisiyim. 14 aydır üzerinde en çok çalıştığım konu budur. Biz sadece icraat istiyoruz. Biz önce imzayı görelim. Altyapı hazırlanır. Altyapıda problem yok. İran tarafından da yok bizde de yok."

İran'ın Erzurum Başkonsolosu Rıza Kılıçhan ise sıcak ilgiden dolayı Karaloğlu'na teşekkür etti.

Kılıçhan, "Türkiye ve İran arasında işbirliği yapabileceğimiz daha çok konu var. Sorunları beraber çözmeye çalışacağız. Saray-Kapıköy Sınır Kapısı'ndan yolcular gelip gitmekte. Ve taşımacılık konusu orada mevcut. Tabi işbirliği neticesinde burada daha çok yolcunun, daha çok geliş-gidişin akışını sağlayabiliriz. Kapıköy Sınır Kapısı'nın transit taşımacılığa açılmasıyla ilgili protokol Dışişleri Bakanlığı'nda bekliyor. Bir gümrük kapının açılması için bir takım prosedüre ihtiyaç var. Bir metni imzalamak çok kolay. Ama bunun altyapıları tamamen yapılmalı, bitirilmeli." açıklamasında bulundu.


(CİHAN)


Türkiye