Vali Mutlu’dan olimpiyatların kaybedilmesine sevinenlere tepki

08 Eylül 2013 - 15:55

İSTANBUL - İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, olimpiyatların kaybedilmesi sonrası sosyal medyada yaşanan tartışmalar ile ilgili, “Neticede şehir olarak, ülke olarak bir yarışa girdik. Üzülmemek bu milletin ferdine yakışmaz, diye düşünüyorum. Hepimizin arzu etmiş olduğu olimpiyat adaylığını kaybetmemizin birilerinin gönlünde farklı duygu yaratmış olması ortak değerler noktasında, ülke, vatan ve başarı noktasında aynı şeyi paylaşmadığımızı gösterir.“ dedi.

Katıldığı bir nikah töreni sonrası İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu basın mensuplarının sorularını cevapladı. İstanbul'un olimpiyatları kaybetmesi sonrası bazı kesimlerin bu duruma sevindiğinin hatırlatılması üzerine Vali Mutlu, “Galiba milletimizin bütün ferdi de bu tablodan üzülmüştür. Neticede şehir olarak, ülke olarak bir yarışa giriyorsunuz. Üzülmemek bu milletin ferdine yakışmaz, diye düşünüyorum. İfade ettiğiniz bu sözler kim tarafından kullanılmışsa abesle iştigaldir ve yanlış değerlendirmelerdir. Herkesin ortak üzüntüsüne sebebiyet vermiş böylesi bir sonucu hepimizin arzu etmiş olduğu olimpiyat adaylığını kaybetmemizin birilerinin gönlünde farklı duygu yaratmış olması elbette ki ortak değerler noktasında ülke, vatan ve başarı noktasında aynı şeyi paylaşmadığımızı gösterir. Bu da bizim insanımızın karakteriyle uyuşmaz. Ben bu güzel milletin hiçbir ferdinin böyle bir tablodan üzüntü duymayacağını düşünmem. Her kim sosyal medyada değerlendirme yapmışsa, kötü değerlendirme kendine aittir.” diye konuştu

"OLİMPİYATLARI KAZANMADIYSAK, OLİMPİYATLARDAN MADALYA KAZANMALIYIZ"

Bundan sonraki süreçte olimpiyat şehri olmak için mücadele etmek gerektiğini vurgulayan Mutlu, “Şayet olimpiyatı kazanamadıysak, olimpiyatlara gidip madalyaları kazanmalıyız. Buradaki eksikliği almış olduğumuz madalyalarla süsleyeceğiz. Bize yakışan bu. Daha hızlı koşmak için ne yapmamız gerekiyor. Bunu düşünmeliyiz. Eleştirileri samimi görmem. Çünkü büyük çaba sarf edildi. Bütün ülke tek yürek oldu. Adaylık konusunda büyük ittifak var. Ancak buna rağmen farklı değerlendirmeler varsa da onları kendilerine havale etmemiz gerekir.” ifadelerini kullandı.

"İSTİKLAL MARŞI'NIN OKUNMASI HEPİMİZİN GÖĞSÜNÜ KABARTIR"

“Bu ülkenin sportif başarısı, aldıkları madalya, İstiklal Marşı’nın okunması hepimizin göğsünü kabartır.” diyen Mutlu, şunları söyledi: “Hangi görüş içerisinde olursak, olalım biz birlik ve beraberliğimiz yüksek olan bir milletiz. Çok cüzi bir değerlendirme için de önemliymiş gibi gerektiğinden fazla değer vererek yorumlamaya gerek yok. Toplumun genel ittifakına bakınız. Toplumun tüm fertleri okunan İstiklal Marşı’ndan, alınan madalyadan gurur duyar. Gurur duymayacak insanı çok fazla görmek ve düşünmek istemiyorum.”

(CİHAN)


Güncel