Vatandaşlar, Kangal ve Akbaş için sıra bekliyor

25 Haziran 2013 - 09:48

BURSA - Bursa Karacabey’de TİGEM’e ait Köpek Yetiştirme Merkezi'nde ırk özellikleri korunarak yetiştirilen Kangal ve Akbaş cinsi köpeklerden alabilmek için vatandaşlar sıra bekliyor. Merkezde 132'si Kangal, 78'i Akbaş olmak üzere toplam 210 köpek bulunuyor.

Karacabey’deki Köpek-Yetiştirme Merkezi Şefi Vakkas Karaoğlan, merkezin amacını ülkenin değişik bölgelerinde bilinçsiz ve başıboş üreme ve yetiştirme neticesinde ırk özelikleri iyice yozlaşarak, nesli kaybolma tehlikesi yaşayan Türk çoban köpeklerinden olan Kangal ile Akbaş çoban köpeklerini kurtarmak olduğunu söyledi. Karaoğlan, bu köpeklerin ırk özelliklerini en iyi temsil eden materyalin, seleksiyonla çoğaltılarak, ırkın muhafazası ve ihtiyaç duyan üreticilere intikalini sağladıklarını açıkladı.

Merkezde 33'ü açık, 66'sı kapalı özel bölümlerde Kangal ve Akbaş ırkındaki köpeklerin üretimini yaptıklarını anlatan Karaoğlan, bu hayvanların gen muhafazasını korumak için çalıştıklarını kaydetti. Akbaş ırkının özelliğinin Türk çoban köpeği olması ve sürüyü rahatlıkla koruyabilmesi olduğunu vurgulayan Karaoğlan, ''Kişiler, köpeklerimizi genellikle evlerini ya da iş yerlerini korumak için satın alıyorlar. Çünkü bu köpeklerin iç güdülerinde bekçilik çok güçlü olduğu için, yavruyken nerede yetişirse orayı ömrü boyunca korur. Dünyanın en duygusal ve sadık köpeklerinden biridir. Pitbull, Alman kurdu ve Doberman gibi yabancı ırkları artık insanlar ellerinden çıkartarak Akbaş, Kangal gibi ırklara sahip çıkmaya başladılar.'' diye konuştu.

Kangal ırkının özelliklerini de anlatan Vakkas Karaoğlan, şu bilgileri verdi: ''Kangalları günümüze kadar korunmasını sağlayan Sivas bölgesidir. 1985 yılından bu yana da Kangallara sahip çıkılması için ülke genelinde bir çalışma başlatıldı. Rutubetli ortamda bu köpeklerin yaşaması çok zor. 1992-1997 yılları arasında bu merkezimizde yaptığımız adaptasyon çalışması sonucunda kesinlikle ölüm olayları yaşanmadı. Sahibine sadık ve dost köpektir. Bugüne kadar 3 bin Kangal satışı yaptık. Akbaş ya da Kangal ırkı bir yavruya sahip olmanın bedeli bin 500 TL'dir. Merkezimizde 6-12 ay arası köpekler bin 700 TL'ye, 1 yaş ve yukarısı ise 2 bin TL'den satılıyor. Şu an Akbaş ve Kangal ırkı yavrularımızdan satın almak için 560 kişi sırada bekliyor. Vatandaşlarımızın köpeklerimize sahip olmaları için yapmaları gereken tek şey, TİGEM'e başvurmak. Sıraları gelince istedikleri hayvanları parayı ödeyerek alabilecekler.'' dedi.

(CİHAN)


Güncel