Vatandaşlıktan çıkan 1 milyon kişi, Mavi Kart'tan yararlanacak

03 Mayıs 2013 - 15:44

ANKARA - Yurt dışında yaşayıp Türk vatandaşlığından izin alarak çıkanlara verilecek Mavi Kart'la ilgili yönerge yürürlüğe girdi. Yönergenin yürürlüğe girmesi ile Mavi Kartlıların karşılaştığı birçok sorun da ortadan kalkacak. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Türkiye'ye geldiği zaman birçok sorunla karşılaşan Mavi Kartlıların, yeni kimlik numaraları ile büyük kolaylık sağlanmış olacaktır." dedi.

Mavi Kartlılar Kütüğü ve Beyan Edilen Nüfus Olaylarının Tutulması Hakkındaki Yönerge, İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından 30 Nisan'da onaylanarak yürürlüğe girdi. Yönerge ile Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve bunların altsoylarına ilişkin Mavi Kartlılar Kütüğü'nün oluşturulmasını öngörüyor.

Yönerge ile Mernis veri tabanında kayıtlı doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişilerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası değiştirilmeksizin Mavi Kartlılar Kütüğü oluşturulacak. Mavi Kartlılar Kütüğü'nde kayıtlı kişinin Türk vatandaşı olmayan üçüncü dereceye kadar altsoyları, başvurmaları halinde Mavi Kartlılar Kütüğü'ne kaydedilecek.

Mavi Kartlıların doğum, evlenme, boşanma, evliliğin feshi, evlat edinme ve ölüm gibi kayıtları da Mavi Kartlılar Kütüğü'ne kaydedilecek. Mavi Kart ile ilgili bilgiler elektronik ortamda tutulurken, Mavi Kart sahiplerinin iş ve işlemleri daha hızlı yapmalarına imkan sağlanacak. Mavi Kart Kütüğü'ne kaydedilen Mavi Kart'lar resmi kimlik kartı olarak kullanılabilecek. Mavi Kart ile ilgili yönergenin yayınlanmasyla, yurt dışında yaşayan ve vatandaşlıktan çıkmış olan 1 milyonu aşkın kişinin yararlanması bekleniyor.

(CİHAN)


Güncel