Vatandaştan Kılıçdaroğlu'na: Anayasa'yı değiştirelim sonra beraberiz

01 Ağustos 2010 - 14:27

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başörtüsü sorununun çözüm yerinin Meclis olmadığını savundu. Bir vatandaş ise Kılıçdaroğlu'na, "Önce şu Anayasa'yı değiştirelim, sonra sizinle beraberiz inşallah." dedi. Kılıçdaroğlu, Karadeniz gezisi kapsamında dün gece geldiği Trabzon'un Yomra, Arsin, Araklı ve Of ilçelerinde vatandaşlarla buluştu.

Yomra ilçesinde kendisini bekleyen partilileri selamlayan Kılıçdaroğlu, Belediye'yi ziyaretinin ardından bazı esnaflara 'hayırlı işler' diledi. Kılıçdaroğlu'nun tokalaştığı esnaflardan Osman Aktürk, 'Önce şu Anayasa'yı değiştirelim sonra sizinle beraberiz inşallah." dedi. Kılıçdaroğlu da "İnşallah" cevabını verdi.

Daha sonra Arsin ilçesine geçen Kılıçdaroğlu, burada da esnafı ziyaret etti, kendisini bekleyen partililerle buluştu. Partililerin yoğun sevgi gösterileri ile karşılaşan Kılıçdaroğlu ile konuşan Süleyman Cirav isimli esnaf, milletin manevi değerlerine uzak durmamalarını istedi.

Cirav'ın, "Şu milletin manevi değerleri üzerinde, başörtüsü üzerinde dik durduğunuzu gösterdiğiniz zaman baş tacı yapacağız sizi." sözleri üzerine Kılıçdaroğlu, "Hiç endişe etmeyin, onu çözeceğiz inşallah." dedi.

Cirav'ın "Böyle bir sinyal alamıyoruz." diyince de "Hayır hayır, bunu defalarca söyledim. Onu biz çözeriz. Başka kimse çözemez." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Cirav"ın "Meclis orada başkanım" sözleri üzerine ise şunları söyledi: "Bu Meclis ile olacak iş değil. Bu siyasetle çözülmez. Bu insan olarak çözülür insani değerlerle çözülür. Biz onu çözeceğiz. Hiç endişe etmeyin."

Daha sonra Araklı ilçesine giden Kılıçdaroğlu, kahvehanede okey oynayan vatandaşlarla sohbetinde, "Recep gelse oynayacaktık ama Recep yok burada." şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, daha sonra Sürmene ve Of ilçelerinde kendisini bekleyen vatandaşları selamladı ve otobüsün üzerinden onlara hitap etti.


(CİHAN)


Türkiye