Vekiller, yeni anayasaya sıcak, teklifi edilemez maddelere soğuk bakıyor

23 Mart 2011 - 18:09

ANKARA - TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, ‘yep yeni bir anayasa' önerisinin doğru olduğunu, yeni anayasanın toplumsal sözleşmeye dayalı olması gerektiğini söyledi.
TBMM'de gazetecilerin, TÜSİAD'ın yeni anayasa önerisine ilişkin sorularını cevaplayan İyimaya, sivil toplum kuruluşlarından herhangi birinin, anayasa konusunda proje, taslak üretmesinin takdir edilecek bir davranış olduğunu ifade etti. Yeni baştan bir anayasa yapmanın çok önemli olduğunu vurgulayan İyimaya, Türkiye’nin artık darbe dönemi anayasalarından kurtulması gerektiğini ifade etti. Hazırlanacak anayasanın toplumsal sözleşmeye dayalı bir metin olmasının önemine işaret eden İyimaya, şunları söyledi:
''Bu toplumsal sözleşme; İyimaya'nın, TÜSİAD'ın dediği gibi değil, milletin dediği gibi olmalı. Onun için toplumsal sözleşmede millet iradesini arayan, 1960 Anayasası'nda o yapıldı, anket çalışmalarının yapılması lazım. Öneriye olumlu yaklaşıyorum. İçerik değerlendirmesi ise milletin iradesi ortaya çıktıktan sonra yapılması gerekir.”
CHP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli ise Türkiye'nin seçime gittiği bir dönemde, TÜSİAD'ın kendine yönelik gündem oluşturma peşinde olduğunu ileri sürdü. İçli, Türkiye'de yolsuzluk, yoksulluk ve işsizliğin diz boyu olduğunu iddia ederken, “TÜSİAD gibi bir kuruluşun, Türkiye'deki bu ciddi sorunlarla ilgili projeleri iktidarın önüne koymasını dilerdim. Sivil toplum kuruluşları, anayasa gibi bir takım olaylarda görüş bildireceklerdir. Ama anayasa bizim, siyasetçilerin işi. Tabii ki derneklerin, sivil toplum kuruşların görüşlerini dikkate alacağız.'' şeklinde konuştu.
İçli, TÜSİAD'ı tahrik yapmakla suçlarken, ''TÜSİAD, isteyerek belki yapmadı, bilimsellik adına yaptı ama zamanlama doğru değil.'' dedi.
CHP Ankara Milletvekili Hakkı Suha Okay de önerinin değiştirilmez maddeler üzerinde tartışma yaşatmanın, taslağın tartışılmasını sağlamaya yönelik olacağını kaydetti.

(CİHAN)


Politika