Veterinerlerden önemli uyarı: Hastalıklı hayvanı kurban kesmeyin

09 Eylül 2013 - 12:26

BURSA - Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden batı illerine hayvan nakilleri yoğunlaştı. Uzmanlar ise kurbanlık hayvan seçiminden, kesimine, insan ve çevre sağlığının korunmasına kadar çeşitli konularda vatandaşları uyarıyor.

Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam, 15-18 Ekim tarihleri arasında kutlanacak Kurban Bayramı’nın huzur ve güven ortamında geçmesi için veteriner hekimler, gıda, tarım ve hayvancılık müdürlükleri yetkililerinin yanı sıra vatandaşlara da sorumluluklar düştüğünü söyledi. Kurban Bayramı'nda, Türkiye'de bir yılda kesilen havyan miktarının yüzde 25’i kadar kesim yapıldığına dikkat çeken Sağlam, gerekli kontrol ve denetim yapılmaması durumunda Kurban Bayramı ile birlikte yaşanan hayvan hareketliliğinin ve büyük çapta yapılacak kesim işlemlerinin insan ve hayvan sağlığı açısından riskleri de beraberinde getireceğini ifade etti.

Oda Başkanı Sinan Sağlam, öncelikle vatandaşların alacakları kurbanın fiziki açıdan İslami kurullara uygun olup olmadığına bakması gerektiğini söyledi. Kesilecek hayvanın yaşına, sağlıklı olmasına, zayıf, halsiz ve iştahsız olmamasına özen gösterilmesini isteyen Sağlam, kesim işlemlerinin de kesimhanelerde işin uzmanları tarafında gerçekleştirilmesinin son derece önem taşıdığını kaydetti. Sağlam, "Kurban kesenler insan ve çevre sağlığını korumak için gerekli önlemleri almalı. Etler bir gün bekletildikten sonra tüketilmeli ve stoklama için derin dondurucular kullanılmalı." dedi.

HAYVANDAN İNSANA GEÇEN 200 HASTALIK VAR

Sağlam, hayvanlardan insanlara geçen 200 çeşit hastalık bulunduğunu, kurban bayramlarında bu durumun görülme sıklığının yüzde 30 artış gösterdiğini bildirdi. İnsanlarda görülen hastalıkların önemli bir bölümünün hayvansal kökenli olduğunun altını çizen Başkan Sağlam, bu sebeple yetkililerin de hastalıklı hayvanların pazarlara sokulmaması için gerekli önlemleri almaları gerektiğini belirtti. Sağlam, vatandaşlara da veteriner sağlık raporu olmayan hayvanları, küpe ve pasaportu bulunmayan sığır ve mandaları, gebe, çok zayıf, yeni doğmuş ve hastalık belirtileri taşıyan hayvanları almamalarını tavsiye etti.

(CİHAN)


Güncel