Yabancı çocuklar, tropikal balıklarla birlikte yüzerek terapi oluyor (özel)

22 Mayıs 2009 - 11:53

Antalya'nın Alanya ilçesinde hizmete açılan Sealanya Park, dünyanın dört bir yanından gelen turistleri, yunus ve tropikal balıklarla terapi ediyor.

Hollanda, Slovakya, Macaristan, Rusyalı turistlerin ilgi gösterdiği havuzda, rengarenk balıklarla birlikte yüzen turistler hem tedavi görüyor hem de gönüllerince eğleniyor.

Çocuklarını balıklarla terapi ettirmek isteyenler artık ABD yerine Alanya'ya geliyor. 54 dekarlık arazi üzerine kurularak Avrupa'nın ilk deniz parkı unvanına sahip olan Sealanya, rengarenk yüzlerce balığın bulunduğu tropikal havuzda uzman eğitmenlerce çocuklara terapi uyguluyor.

Otistik çocuklara uygulanan terapi sayesinde, balıklarla arkadaş gibi havuzda yüzen çocuklar pozitif enerji depolayarak yunus ve manta balıklarına dokunabiliyor.

Terapi sonrasında seratonin ve endorfin hormonları yükselişe geçen çocuklar, zekâ ve bedenen gelişiyor. Müşteri yoğunluğundan dolayı merkez, 1 ay sonrasına gün veriyor.

Terapi olmak için Rusya'dan gelen Tatyana Petukhova (25) balıkların çocuğunun zekâ gelişimine büyük etkisi olduğunu, balıklardan pozitif enerji aldığını kaydetti.

Terapi gören Tanya Guschına (6) çok hoş vakit geçirdiğini söyledi. İlk etapta balıkları görünce korku yaşadığını anlatan Guschına, izlenimlerini şöyle dile tetirdi: "Balıklar çok güzeldi. Her biri farklı renklerde ve pırıl pırıldı. Havuzda balıklarla yüzmek beni mutlu etti."

Bugüne kadar terapi için ABD'ye giden Natalıa Guschına (31) da yunus parkı sayesinde Alanya'da hem tatil yaptıklarını hem de çocuklarının vücut yapısı olarak gelişmelerine katkıda bulunduklarını ifade etti.

"Tropikal balıkları bugüne kadar sadece akvaryumlarda görüyorduk". diyen Guschına, "Şimdi çocuklarımızla birlikte balıklarla birlikte yüzdük. Çocuklarımız balıklarla arkadaş gibi konuşarak yüzebildi." diye konuştu.

Terapi uzmanı Ece Betimen, balıklarla terapinin insan sağlığına büyük katkısı olduğunu belirtti.

Balıkların sinir sistemini düzelttiğini anlatan Betimen, "Özellikle yunus balıklardan çıkan ses dalgaları yüksek frekanslarla vücut içinden geçiyor. Bu sesle vücuda mutluluk hormonları salgılıyor. Tropikal balıklarla yüzen çocukların kendilerine güvenleri artıyor ve dış dünyada daha aktif oluyor." dedi

Tropikal havuz sorumlusu Mehmet Türkakın, balıkların çocuklarda zekâ gelişimine ve davranış bozukluklarının düzelmesine büyük katkısı olduğunu anlattı.

Turistlerin balıklarla yüzebileceği tropikal ve manta olmak üzere 2 farklı havuz olduğunu kaydeden Türkakın, "Tropikal havuzda 50 farklı türde binlerce balık var. Manta havuzunda çocuklar balıklara dokunabiliyor. Balıklar insana yaklaşıp öpücük bile atıyor." ifadelerini kullandı.


(CİHAN)


Türkiye