Yakşi: IOC bize bir iyilik yaptı ve güreşi tekrar uyandırdı

08 Eylül 2013 - 21:42

BUENOS AIRES - Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) güreşi olimpiyatların dışında tutma tavsiyesi üzerine harekete geçen ve yaptığı çalışmalar sonunda olimpiyatlarında da güreşin olmasını saglayan FILA'da büyük sevinç yaşanıyor.

Arjantin'de Bounes Aires'te yapılan IOC Toplantısı'nda bgün alınan kararı değerlendiren ve çalışmalar hakkında bilgi veren Uluslararası Güreş Federasyonu (FILA) Yönetim Kurulu üyesi Rodica Maria Yakşi, Başkan Nenad Lalovic'in kendisine bu konuda bir komisyonla görev verdiğini belirterek, "Allah'a çok şükür gerçekten çok mutluyuz. Türkçe'de bir tabir var, Allah sevdiğine önce bir şeyi kaybettirir, sonra yeniden buldururmuş. Sevinmememiz gerekiyor belki ama biz seviniyoruz. Çünkü sürekli kural değişikliği gibi yaptığımız hatalardan dolayı bizi uyardılar. Aslında IOC bize bir iyilik yaptı ve güreşi tekrar uyandırdılar." dedi.

ALT AYDIR EVİMİZİN YÜZÜNÜ GÖRMEDİK

Yakşi, nasıl bir çalışma izlendiği ile ilgili olarak ise, "Çalışmaların nasıl geçtiğine gelince son 6 ayda belki evin yüzünü görmedik ama Allah'a şükür başardık." diyerek, şöyle devam etti:

"IOC, Şubat ayında güreşi çıkartıyoruz diye açıklamayı yaptıktan sonra hemen Tayland'da toplantı yaptık. Orada başkanımızın (FILA eski Başkanı Martinette) istifasının ardından yeni bir başkan seçtik ve farkettik ki bizim yeni bir şey yapmamız gerekiyor. Benim için bir onurdu. Yürütülen güreşi kurtaralım kampanyası için sayın FILA başkan vekiliyle beraber komisyana seçildik. Demekki insanlar bize inanmış. Demek ki hiçbir zaman inancı bırakmamak lazım. Bize destek verenlere teşekkür ediyorum. Destek vermeyenler de inşallah ilerde güreşi severler."

'IOC'nin güreş ile birlikte beyzboll-softball ve Squash arasından birini seçecekti, güreş açık ara seçildi' bunu nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna ise Yakşi, "Bizim işimiz başka sporları küçültmek değil. Yürüyüşten başlayarak tüm sporlara saygımız var. Çünkü spor sağlıklı bir yaşam demek. Oylamaya gelince iki spor beraber 46 oy alınca biz 49 oy aldık. Demekki biz düzgün bir sporuz ve düzgün bir iş yapıyoruz. Boşuna ata sporu dememişler." diye cevap verdi.

'Güreş ne zaman ana spor dallarından birisi olacak?' sorusuna ise Rodica Maria Yakşi, "Bu süreçle ilgili birşey demek gerçekten çok zor. Farkettiğiniz gibi IOC'nin, sunumlar başlamadan önce 6 ay önce teklif ettiği bir şeyi geri almaları yakışık almazdı. Bu sebeple ana sporların aynı sayıda kalması için teklif verdiler ve sanırım 77 oyla evet dediler. Yani kabul ve spor sayısı artsaydı güreş için böyle bir seçim yapılmasına gerek kalmayacaktı." diye cevap verirken, bundan sonrasi için ise şunları söyledi:

"Bundan sonra ne olacak derseniz bence bundan sonra güreşe dokunmayacaklar. Ana spor dallarının içine gireceğiz inanıyorum. Rio'dan sonra bu konuyla ilgili ne düşünürler bilemiyoruz. Bu konuyla ilgili belki çok şey değişir. Şimdi işin yarısı bitti ama yarından itibaren asıl savaşımızı ana spor dalları arasında kalmak için vereceğiz."

HAMZA YERLİKAYA'NIN AKREDİTASYONU VAR MIYDI BİLMİYORUM

IOC'nin güreşi olimpiyatlardan çıkarma tavsiyesi ile Türkiye'de büyük bir şok yaşandığının hatırlatılatılarak, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya'nın neden burada olmadığını sorulması üzerine ise Yakşi, "Yerlikaya'yı görme şansımız hiç olmadı. Galiba başbakanla birlikte geri dönmüşler. Onun için bir yorum yapma şansımız yok. Bir şey diyemem belki işi olduğu için erken gitmiştir." dedi.

Federasyon Başkanı Hamza Yerlikaya'nın akredite olup, IOC izin vermese bile Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'ni devreye sokarak akredite olup burada bulunması gerekirdi diyen Yakşi, "IOC bize sadece 13 akreditasyon verdi. Bu yüzden kuralları dikkate almak lazım. Bilmiyorum Hamza Yerlikaya'nın akreditasyonu var mıydı?" ifadelerini kullanarak sözlerini tamamladı.

(CİHAN)


Spor