Yalova'da deprem tatbikatı yapıldı

17 Nisan 2011 - 17:00

YALOVA - Motorize Afet Timi Yalova Şubesi'nin düzenlediği 'Ulak' adlı deprem tatbikatı gerçekleştirildi.
Yalova'da alternatif tahliye ve yardım yollarının, geniş alan kaplama telsiz haberleşme sisteminin ve İl Afetler Acil Yardım Planı'nda görevleri bulunan motorize birliklerin farklı disiplinlerle çalışmasını denemek amacıyla düzenlenen tatbikatta senaryo gereği 6.2 şiddetindeki depremin ardından yapılması gerekenler uygulandı. Nefes kesen tatbikatı MAT Derneği Genel Başkanı Murat Türkuğur yönetti. 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde büyük zararlara uğrayan Yalova, olası afetlere yönelik hazırlıklarını ciddiyetle sürdürüyor.
Afet anında ve sonrasında bozulacak haberleşme sisteminin yerine kullanılmak üzere Türkiye'de kendi telsiz sistemini kuran ilk ve tek kent olan Yalova'da düzenlenen 'Ulak' kod adlı tatbikatta 6.2 şiddetindeki bir depremin ardından alternatif tahliye ve yardım yollarının, geniş alan kaplama telsiz haberleşme sisteminin ve İl Afetler Acil Yardım Planı'nda görevleri bulunan motorize birliklerin işlerliği bir kez daha denendi.
Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan ekipler, İl Afet Yönetim Merkezi telsizinden kentte 6.2 şiddetinde bir deprem meydana geldiği ve çok sayıda ölü ve yaralının bulunduğu anonsunun yapılmasının ardından sirenler çalarak alarma geçti. MAT Derneği Genel Başkanı Murat Türkuğur'un telsiz talimatı ile ilk olarak Yalova Motosiklet ve Motor Sporları Derneği üyeleri amacı motorize birlikler ulaşım, keşif ve haberleşme olan 'Ulak Tatbikatı' çerçevesinde harekete geçti.
Tatbikata, Yalova Motorize Afet Timi Şubesinin yanı sıra Konya, İnegöl, İstanbul Anadolu ve İstanbul Avrupa Yakası Motorize Afet Timleri Şubeleri ve Yalova Magder de katıldı.

(CİHAN)


Güncel