Yanal: Oyuncularım şampiyon olmak isteyen bir takım gibi mücadele etti

10 Kasım 2013 - 22:28

İSTANBUL - Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal, futbolcularının Galatasaray karşısında, şampiyon olmak isteyen bir takım gibi mücadele ettiğini söyledi.

Spor Toto Süper Lig’de Galatasaray’ı 2 – 0 yenen Fenerbahçe’de teknik direktör Ersun Yanal, maçın ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 75. yılını anarak konuşmaya başladı.

Yanal, “Bugün 10 Kasım’ın olduğu gün. Her iki takımın oyuncuları sahada futbol adına gerçekten önemli bir duruş sergiledi. Sadece futbol vardı sahada, son düdüğe kadar futbolu sürdürdüler. Bize gelince biz oyunu, her iki yanıyla oynamaya çalışan bir takımız. Karşımızda iyi oyunculardan kurulu bir takım vardı. Ve biz oyunun iki yönünü de iyi oynayarak maçı kazanmak istiyorduk. Oyunun başından sonuna kadar özellikle top rakibe geçtikten sonra hem agresif savunma hem de baskılı bir oyunla rakibimize çok büyük pozisyonlar vermeden uzakta rakibi tutarak başarılı olduk. 1– 0’dan sonra yapamadığımız daha iyi çıkışlar, yapmalıydık. Daha net hücumlar yapmalıydık. Daha net pozisyonlar bulabilirdik.” ifadelerini kullandı.

Futbolcularını galibiyetten ötürü tebrik eden Yanal, şöyle devam etti: “Maçı kazanma arzularını ortaya koydular. Sezon başında söylediğim gibi şampiyon olmak istiyoruz. Ve şampiyon olacağız. Şampiyonluk sonrası diğer takımların pozisyonlarını kendileri belirlemeleri gerektiğini düşünmüştük. Bugün bu mesajı oyuncularımdan aldığım için oldukça mutlu oldum. Çünkü onlar bugün şampiyon olmak isteyen bir takım gibi mücadele ettiler. Ortaya koydukları yürekle de bunu hepimize gösterdiler.”

Galibiyette karşılaşmanın Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda oynanmış olmasının etkisinin sorulması üzerine de Yanal, “Her sahayı Fenerbahçe’nin evi yapıyoruz. Öyle oynamaya çalışıyoruz. Bursa’da da Kasımpaşa’da da öyle yaptık. Bunu bugün burda da yaptık. Burada çok ayrı bir atmosfer var. Saraçoğlu’nu dolduran yüreğini bize hissettiren taraftarlarla burada olmak büyük bir ayrıcalık. Ama bizim oyuncularımız her yerde o taraftarların dışarıda da olsa burada Şükrü Saraçoğlu’nda da olsa o kalbindekini hissedip kendi kalpleriyle birleştirip sahanın içine koymaları gerektiğini biliyorlar. Bunu da konuşuyoruz. Bugün de öyle bir atmosferdi. Ben futbol adına bugün yaşanan atmosferden çok mutlu oldum. Sonuç oyunu kazandığımız için mutluyuz ve Türk futbolu güzel bir derbi gecesi geçirdi.” cevabını verdi.

"YANAL’DAN EMENİKE’YE UYARI"

Bu arada karşılaşmada ikinci yarı oyuna dahil olan Emenike’nin performansıyla ilgili bir soruya Yanal, Nijeryalı futbolcunun savunmaya da yardımcı olması yönünde eleştirel cevap verdi. Yanal, şöyle konuştu: “Futbol takım oyunu. Futbol öyle bir noktaya geldi ki bir tane oyuncuyu takım kaldıramıyor. Herkes eşit ağırlıkta savunma ve hücum yapmak ve pozisyon almak zorunda. Bir yerlere birikmek savunma yapmak anlamına gelmiyor. Aktif olmak gerekiyor. Emenike’ye gelince; Emenike de bir takım oyucusu. Takımda bugün sahada görev alan tüm oyuncuların yapması gerekenler var. O da bunlardan bir tanesi. Yaptığında fiziksel özellikleriyle çok güçlü bir oyuncu. Gol becerisi yüksek bir oyuncu. Yaptığı sürece takımımızın önemli bir oyuncusu. Hangi oyuncumuz yapıyorsa o girecek.”

Yanal, son olarak sağlıyla ilgili de “Her insan gibi işimi yapmaya devam ediyorum ve çok da iyiyim.” dedi.

(CİHAN)


Spor