Yapı Kredi ve Garanti'den TerraCity'ye 75 milyon Euro kredi

22 Mart 2010 - 19:41

Garanti Bankası ve Yapı Kredi, Eriapartners Gayrimenkul Yatırım AŞ tarafından Antalya Lara'da geliştirilen TerraCity Alışveriş Merkezi için, 12 yıl vadeli 75 milyon Euro tutarında proje finansmanı kredisi sağladı.

Gayrimenkul varlık yönetimi konusunda dünyanın önde gelen yatırım yöneticilerinden biri olan Pramerica Real Estate Investors, projede uluslararası yatırımcı olarak görev aldı. AVM projesinin geliştirilmesinin sorumluğunu da Eriapartners üstlendi. Yaklaşık 120 bin metrekare inşaat ve 48 bin metrekare kiralanabilir alana sahip TerraCity'nin 2011 yılının ilk yarısında faaliyete geçmesi bekleniyor.

Yapı Kredi Kurumsal ve Ticari Bankacılık Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mert Güvenen, turizm sektörünün önde gelen şehirleri arasında yer alan Antalya'nın, Türkiye'ye gelen döviz hacmine ve büyük bir iş gücüne ev sahipliği yaptığını belirterek, Antalya için çok önemli olan bu projeye katkı sağlamaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Güvenen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, küresel ekonomik kriz öncesinde olduğu gibi istihdama katkı sağlayacak her türlü nitelikli projeye finansman sağlamaya devam edeceklerini kaydetti.

Yapı Kredi olarak gayrimenkul sektörüne son 3 yılda yaklaşık 750 milyon dolar kaynak sağladıklarını aktaran Güvenen, "Özellikle AVM, ofis, lojistik, otel, konut ve çok amaçlı gayrimenkul projelerinde yer alıyoruz. Bu projeyi de değerlendirirken lokasyon, mağaza karması, proje yönetimi, işletmesi ve kiralamasının sektördeki tecrübeli şirketler tarafından yapılması ve inşaat performansı gibi kriterleri göz önünde bulundurduk." dedi.

Garanti Bankası Proje Finansmanından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin de yaşanan son krizle birlikte, Türkiye'de AVM yatırımlarının sorgulanır hale geldiğine dikkat çekti. "Geçmişte bu tip projelere finansman bulmak, varlık fiyatlarının sürekli arttığı ve likiditenin bol olduğu bir ortamda nispeten kolaydı." diyen Edin, şöyle devam etti: "Ancak Garanti Bankası olarak kriz öncesinde bile bu alanda hızlı büyüme ve rekabet kaynaklı riskleri öngörerek çok seçici davranıyorduk. Kriz döneminde bu yaklaşımımızın ne kadar doğru olduğunu gördük. Şu anda da aynı yaklaşımımız sürüyor. İnandığımız projelere ise her anlamda tam destek vermeye çalışıyoruz. Antalya TerraCity de inandığımız projelerden biri."

Edin, yaptıkları araştırmalarda, Antalya halkının ve şehre gelen turistlerin AVM'lere ilgisinin yüksek olduğunu gördüklerini, bu nedenle söz konusu yatırımın Antalya için bir ihtiyaç olduğunu ifade etti.

TerraCity Projesi, toplam 150 milyon Euro yatırım bedeli ile Antalya'da geliştirilen en büyük AVM olacak. 2011 yılının ilk yarısında faaliyete geçmesi planlanan alışveriş merkezi, bin 500 kişiye istihdam sağlayacak. Ayrıca, yıllık 10 milyon ziyaretçi hedefiyle Antalya ve Türkiye'nin ekonomisine büyük katkı sağlaması bekleniyor.


(CİHAN)


Ekonomi