‘Yaşam tarzınız sizi hasta edebilir’

11 Ekim 2013 - 11:14

GAZİANTEP - Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sema Erge, yorgunluk, bitkinlik, stres, vücut direncinde azalmanın önüne geçebilmek için özellikle kış döneminde beslenme ve yaşam tarzının değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Erge, vücut direncinin azaldığı ve enfeksiyon hastalıklarının daha sık yaşandığı kış döneminde beslenme ve yaşam tarzının vücut direncini etkilediğini özellikle gebeler, emziren anneler, çocuklar ve yaşlılar gibi risk grupları için sağlıklı beslenmenin daha da önemli olduğunu vurguladı. Diyabet, osteoporoz, kanser, beyin damar hastalıklarının genetik, beslenme veya yaşam tarzı gibi faktörlerin bir araya gelmesiyle oluştuğunu aktaran Erge, sağlıklı besin seçimleri, yaşam tarzı düzenlemeleri ve uygun tıbbi kontroller ile kişilerin bu hastalıklardan daha iyi korunabileceğinin altını çizdi.

“5 RENK BESLENMEDE ÖNEMLİ”

Erge, sebze ve meyveleri temel olarak 5 ana renkte gruplandırarak her birinin farklı işlevleri olmasına karşın genel anlamda bağışıklık sistemini güçlendirmek, kanser türlerinden korumak, yaşlanmayı geciktirmek, kalp ve damar sağlığını korumak gibi ana görevleri olduğunu bildirdi. Sebze ve meyvelerin içerdikleri yaklaşık 2 bin çeşit fitokimyasal maddeleri doğal hastalık önleyici maddeler olarak nitelendiren Erge, bu gruptan her gün toplamda en az 5 çeşit tüketilmesi gerektiği önerisinde bulundu.

Önerilen 5 çeşit sebze ve meyvenin her birinin farklı renklerde olmasıyla farklı fitokimyasal maddeleri tüketilebileceğini açıklayan Erge, sağlığa yararlı olan vitamin ve mineral haricinde bu maddeler de besinlere rengini veren pigmentler olmasından dolayı renkli beslenmenin önemli hale geldiğini dile getirdi. Erge, “Temel olarak 5 ana renkte gruplandırdığımız sebze ve meyvelerin her birinin farklı işlevleri olmasına karşın genel anlamda bağışıklık sistemini güçlendirmek, kanser türlerinden korumak, yaşlanmayı geciktirmek, kalp ve damar sağlığını korumak gibi ana görevleri vardır.” diye konuştu.

(CİHAN)


Güncel