Yaşlıların yalnızlığı '100 Yaş Kulübü'yle son buluyor

19 Ekim 2013 - 10:44

ANKARA - Çankaya Belediyesi’nin ilçe sınırları içerisinde yaşayan yaşlılara yönelik eğitimden sağlığa, sosyal hayattan kültürel faaliyetlere kadar çeşitli hizmetler sunduğu '100 Yaş Kulübü', yaşlıların adeta evi gibi. Yaşlılar, burada kitap ve gazete okuyabiliyor, televizyon izleyip müzik dinliyor, satranç ve tavla oynayarak çay ve kahve sohbeti yapabiliyor.

100 Yaş Kulübü’nün bin 241 üyesinden biri olan ve eşini kaybettiği 2007 yılından bu yana yalnız yaşayan 85 yaşındaki Kadriye Yörükoğlu, merkezin, açıldığı günden bu yana müdavimlerinden. Oğulları, gelinleri ve torunuyla teselli bulan Kadriye Yörükoğlu, Ankara’da yaşadığı 75 senenin 36 senesini şu anda oturduğu mahallede geçirdiğini ve buradaki insanlarla bir aile olduklarını dile getirdi. Merkezde çalışan görevli kadınları zamanla kendi çocukları kadar çok sevdiğini belirten Kadriye Yörükoğlu, bir gün işi olduğu için kulübe gelemediğini, merkezdeki görevlilerin evini telefonla arayarak kendisini merak ettiklerini ve bu olayın da kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

MERKEZ YENİ DOSTLUKLARIN OLUŞMASINA VESİLE OLUYOR

Merkezde, sağlık hizmetlerinin yanı sıra eğitim hizmetleri ve seminerler ile sosyo-kültürel aktivitelerden yararlanma şansına sahip olan yurttaşlar, aynı zamanda yeni dostluklar da ediniyor. Merkezde verilen İngilizce kursunda tanışıp dostluklarını geliştiren Serpil Öktem, İskender Orhan ve Serap Güngör masa tenisinde kıyasıya mücadele veriyorlar. Ayrancı bölgesinde oturan ve yürüyerek merkeze gelen 3 arkadaş görevlilerden merkezin anahtarını isteyecek kadar kendilerini buraya yakın hissediyorlar.

"ALIŞVERİŞ İÇİN ÇIKTIM BURAYI KEŞFETTİM"

Emekli olduktan sonra bir meşgale arayan ve alışveriş için geldiği sokakta merkezi keşfeden 80 yaşındaki Gülhan Fikret Solak, 43 senedir yaşadığı Ankara’da böylesine bir merkezi kendilerine tahsis etmesinden dolayı Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’a teşekkür ederken, bu merkezi tüm arkadaşlarına tavsiye edeceğini söyledi. Sosyal hayata katılmak isteyip torunlarına bakmak zorunda kalan vatandaşların da unutulmadığı bir merkez olan 100 Yaş Kulübü’nde oluşturulan çocuk birimi ve oyun alanı sayesinde çocuklar da ister kendileri isterlerse nineleri ve dedeleriyle hoşça vakit geçirebiliyorlar.

(CİHAN)


Güncel