Yaylaya ev ve ahır yapan köylülere para cezası verildi

17 Nisan 2011 - 16:46

SAKARYA - Sakarya'nın Taraklı ilçesinde, 8 köyün ortak kullandığı Karagöl Yaylası'nda hazineye ait olan ancak köylünün ortak kullanımına açık mera alanına ev yapan köylülere para cezası verildi. Mahkemenin ev ve ahır için verdiği yıkım kararını temyize götüren köylüler, evlerin yıkılması durumunda hayvancılığın ayakta kalamayacağını belirtiyor.

Doğal güzelliği nedeniyle her yıl çok sayıda kişinin ziyaret ettiği Karagöl Yaylası'nda, hazineye ait mera alanına ev ve ahır yaptıkları gerekçesiyle 8 köyde 280 kişi hakkında dava açıldı. Taraklı Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davaların bazıları karara çıktı. Bunlardan biri de Esenyurt Köyü'nde yaşayan Mustafa Kuruoğlu.
'Hakkı olmayan yere tecavüz' ettiği gerekçesiyle yargılanan Kuruoğlu'na mahkeme tarafından 9 bin 360 lira para cezası verildi, aynı zamanda ev ve ahırının yıkılması kararlaştırıldı. Mahkeme kararında, sanığın, mülkiyeti hazineye ait olan mera üzerine ev ve ahır yaptığı, bir kısım alanı da çayır olarak kullanıp toplam 8 dönüm alanı işgal ettiği belirtildi. Civar köyler halkı tarafından mera olarak kullanılan alanda sanığın taş temel üzerine yığma tuğla ile örülü, çatısı da oluklu saç ile örtülü ev yaptığı kaydedilen kararda, evin elektriğinin bulunmasının, kullanılan bahçenin etrafının çitle çevrilmesinin sanığın sahiplenmek kastını gösterdiği ifade edildi.
Davayı Yargıtay'a temyize götüren Kuruoğlu, suça konu olan ev ve ahırın 1999 yılında babası tarafından yapıldığını belirterek, "2004 yılından beri yaylaya çıktığımızda, ahırı, hayvanları barındırmak için kullanıyoruz. Evin hemen önünde bulunan yaklaşık bir dönüm kadar yeri hayvanları otlatmak için çevirdim. 4 dönüm yeri de çayır olarak kullandım. Yaylaya, yaz mevsiminde hayvan otlatmak için geliyoruz. Devamlı kalmıyoruz. Suç işleme kastımız yok." diye konuştu.

Esenyurt Köyü Muhtarı Yaşar Kolsuzoğlu ise Karagöl Yaylası'nı kendi köyleri ile Esenyurt, Avdan, İçdedeler, Dışdedeler, Uğurlu, Kemaller, Alballar ve Mahdumlar köylerinin müşterek kullandığını söyledi. Bu köylerdeki 280 kişi hakkında mera alanını işgalden dolayı dava açıldığını anlatan Kolsuzoğlu, şunları belirtti: "Bizim köyde 30'a yakın kişi mahkemelik. Bunların içinde ben de varım. 4 bin lira ceza aldım. Davayı temyize götürdüm. Şu anda bizim köy ile Avdan ve Uğurlu köylerinin davalarının da sonuçlandığını biliyorum. Diğerleri devam ediyor."

Yayladaki ev ve ahırların tamamen hayvancılık için kullanıldığını anlatan Kolsuzoğlu, "Hayvancılık dışında başka bir amacımız yok. Yayla ile köy arasında 13 kilometre var. Bu hayvanları her gün oraya götürüp getirmemiz mümkün değil. Çok zor. Köy kurulduğundan beri yaylaya çıkıyoruz. Eğer ev ve ahırlar yıkılırsa hayvancılık biter. Hayvancılığın ayakta durması mümkün değil. Yaylanın yolu asfaltlandı. Evlere elektrik ve su bağlandı. Aynı zamanda evlere numara bile verildi." ifadesini kullandı.

(CİHAN)


Güncel