Yeni yıla hazırlanmayan işletmeler büyük cezalar geliyor

27 Aralık 2013 - 14:41

BURSA - Hukuk Danışmanı, Avukat Esin Berker, Yeni Türk Ticaret Kanunu’na göre ticari belgelerde 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren belirli zorunluluklar getirildiğini belirterek; fatura, perakende satış fişi, gider pusulası gibi belgelerde tacire ilişkin bilgilerin gösterilmesi zorunluğunun başlayacağını, belgelerini yeni döneme hazırlamayan işletmelere yaptırım cezası uygulanacağını söyledi.

1 Temmuz 2012'de yürürlüğe giren 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK) yeni yılla birlikte çok önemli değişiklikler geliyor. 1 Ocak 2014 itibariyle fatura, gider pusulası, irsaliye, bilet, dekont, tahsilat makbuzları gibi belgelerde tacire ilişkin bilgilerin gösterilmesi zorunluluğu başlayacak. Hukuk Danışmanı Esin Berker, yaklaşmakta olan yeni düzenlenme öncesi ticari işletmelere, yüklü para cezalarıyla karşılaşabilecekleri konusunda oldukça önemli uyarılarda bulundu. Berker, yeni yılla birlikte tacirin işletmesiyle ilgili olarak düzenlediği ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde birtakım zorunluluklar getirildiğini hatırlattı. Berker şunları kaydetti: "Ticaret ünvanı, şirketin, işletmenin merkezi varsa şube adresleri, vergi dairesi, vergi numarası, ticaret sicili adresi ve numarası, bağlı olduğu oda kayıt, üye numarası, varsa internet sitesi adresi (Kapsamında olanlar zorunlu), iletişim bilgileri, telefon ve faks bilgileri ile e-posta adresi bilgilerinin yer alması zorunlu olacak. İnternet sitesi kurma zorunluluğu bulunan (bağımsız denetime tabi olan) şirketlerde, ilave olarak yönetim ve temsil bilgilerinin de yer alması da gerekiyor."

TTK'nın 51/2'nci maddesince bu bilgilerin yer almadığı belgeleri düzenleyenlere 2 bin TL idari para ceza uygulanacağına dikkat çeken Berker, "31 Aralık 2013 tarihinden önce fatura ve diğer ticari belgelerden bastırmak durumunda bulunan kişilerin, bastıracakları belgelerde bu bilgilere yer vermesini öneriyoruz. Ayrıca 31.12.2013 tarihi itibari ile bastırılmış belgelerden, 2014 yılında kullanılacak olanların üzerine etiket yapıştırmak veya kaşe kullanmak suretiyle bu bilgilerin eklenmesi uygun olacaktır. Söz konusu bilgilerin 01.01.2014 tarihinden itibaren e-fatura kullanacak firmaların kullanacağı e-faturalarda da yer alması gerekmektedir" diye konuştu.

(CİHAN)


Ekonomi