Yerleşik yabancılar, süs mumu satarak ihtiyaç sahiplerine destek oluyor

29 Ağustos 2011 - 12:02

ANTALYA - Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Side beldesinde yaşayan yerleşik Hollandalı hemşire ile İsviçreli fizyoterapist ürettikleri süs mumlarını satarak yardıma muhtaç ailelere destek oluyor.
Türkiye'ye yerleştikten sonra komşuluk kültürünün çok önemli olduğunu belirten Nancy van Dam, sipariş üzerine evinde yaptığı süs mumlarını satarak yardıma muhtaç ailelere yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade etti.
Misafirperverlik, yemeğe davet etme, çay içme, çıkarsız sevme, imece usulü yardımlaşma ve karşılıksız ikramda bulunmayı Türk komşularından öğrendiğini belirten Dam, 'komşu komşunu külüne muhtaçtır' sözünü çok anlamlı bulduklarını kaydetti.
Dam, "Türkiye'de yaşamayı çok seviyorum. Hollanda'da acil bir işim olmadığı sürece Lahey'e gitmiyorum. Hollanda'da ilköğretimde okurken süs mumları yapmayı öğrenmiştim. Çeşit çeşit süs mumu yapıyorum. Yaptığımız süs mumlarını satarak mahallemizde bulunan muhtaç ailelere yardım yapıyoruz. Aylık satışlardan 4 aileye 400 lira yardım yapıyoruz. Amacımız yaşadığımız toplumda yardımlaşma kültürünü yaygınlaştırmak. 'Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var' sözü çok güzel ve anlamlı söz." diye konuştu.
Side'yi çok sevdiğini belirten İsviçreli fizyoterapist Wolfram Riegger, yardıma muhtaç ailelere destek olmak için süs mumu yapımında Hollandalı arkadaşı Nancy van Dam'a yardımcı olduğunu kaydetti.


(CİHAN)


Güncel