Yıldırım: Seçim yaklaştı diye af çıkarırsan imarsız yapılaşma çığ gibi artar

16 Mart 2013 - 17:08

İZMİR - Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’in Buca ilçesinde mahalle muhtarları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle biraraya gelerek şikayet ve isteklerini dinledi. Forbes Caddesi esnafını da ziyaret eden yıldırım, bir muhtarın imarsız konutlara elektrik ve su affı istemesi üzerine, bunun söz konusu olamayacağını kaydetti. Seçimlerden önce böyle bir affın imarsız konut yapımını arttıracağını vurgulayan Bakan Yıldırım, "Kaçak yapılaşmayı teşvik mi edeceğiz, yoksa o yapıları tekniğe, fenne uygun güzel binalar haline mi getireceğiz? Günlük sorunlara göre düşünmeye çalışırsak, yanlış yanlışı takip eder. Asıl hedef kaçak, imara uygun olmayan yapılaşmayla mücadele etmek olmalıdır. İmarsız yapılara elektrik izni verilir diye bir düzenleme yaparsak, belki birkaç hemşehrimizin işini görebiliriz ama çok büyük bir felaketin de kapısını aralamış oluruz. Onun yerine bu yapıları daha emniyetli, güzel, yaşanabilir hale getirmek için çalışmamız lazım. Kentsel Dönüşüm Yasası bunun için çıktı. Seçim yaklaşıyor diye af çıkarırsan, imarsız yapılaşma çığ gibi artar. Meseleye günübirlik popülist bir çözüm yerine, topyekun düzeltme çerçevesinden bakıyoruz. Aksi bir durumda evlatlarımızın geleceğini karartırız." dedi.

Bakan Binali Yıldırım, muhtarların özlük haklarıyla ilgili sorulara da cevap verdi. Bu konuda çalışma yaptıklarını ifade ederek, "2014 yerel seçimlerinden itibaren köy ve mahalle muhtarı ayrımı kalkıyor. Muhtarlık mevzuatı tamamen değişecek, elden geçecek ve yenilenecek. Yeni büyükşehir düzenlemesiyle muhtarlar daha da güçleniyor. Yeni görev tanımları olacak, özlük haklarında düzeltmeler yapılacak. Ana muhalefet partisi, bu yasayı, 'Belediyeleri güçsüzleştiriyor.' diyerek tenkit etti." şeklinde konuştu.

Muhtarlar ayrıca mahallerindeki baz istasyonlarıyla ilgili çok sayıda vatandaştan şikayet aldıklarını da Yıldırım’a iletti.

'80 YILDA ALINANIN İKİ KATI ÖĞRETMEN ALDIK'

Toplantıda İngilizce öğretmenliği mezunu Çilem Durgun, atanamadığını söyleyerek bu meseleye dikkat çekti. Hükümetleri döneminde alınan öğretmen sayısının 80 yılda alınanın iki katı olduğunu, 800 bine çıktığını vurgulayan Bakan Yıldırım ise atamaların KPSS'deki başarı derecesine göre yapıldığını belirtti: “Diyelim ki bu sene 50 bin öğretmen alınacak. 500 bin öğretmen adayı sınava giriyor, puanlar sıralanıyor, 50 bine gelince kesiliyor. 500 bini alırsak iş veremeyiz, çünkü yok böyle bir ihtiyaç. Memur alıp oturtmak, ne kadar akla yakın bir şey? Sorun, geçmişte bu yüksekokulların branşlarının iyi planlanmamasından kaynaklanıyor. Şimdi bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Eski dönemlerde herkes, inisiyatif kullanarak memur alıyordu. Böyle bir şey yok. Size, 'Merak etmeyin, siz de girersiniz.' falan diye bir şey söylememi bekliyorsunuz ama böyle bir şey söyleme şansım yok. En yüksek puanı alacaksın, yapacak başka bir şey yok.'' Bunun üzerine toplantıda bulunanlardan Buca Kapalı Cezaevi Müdürü Remzi Uluşahin, İngilizce öğretmenine ihtiyaç duyduklarını, Durgun'a bin 500 lira maaşla iş verebileceklerini söyledi.

Türk Metal İş 1 No'lu Şube Başkanı Halil İbrahim Tosun ise BMC fabrikasında yaşanan sıkıntıların çözümü için Bakan Yıldırım’dan yardım istedi. Konuyu bildiklerini ve yakından takip ettiklerini belirten Yıldırım, ''İnşallah bir şekilde çözülecek. Firmanın iç sorunları var ama bu fabrikanın bir şekilde, öyle veya böyle İzmir için önemini biliyoruz. Yaşatılması için çalışmalar yapıyoruz.'' diye konuştu.

Toplantının ardından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Forbes Caddesi'ndeki esnafları ziyaret etti. Esnaf, diğer vatandaşlar ve öğrencilerle sohbet eden Yıldırım simit, çağla badem ve kestane satın alarak tadına baktı, gazetecilere ikram etti. Yıldırım’a milletvekilleri İlknur Denizli, Ali Aşlık ve Nesrin Ulema, İzmir Valisi Cahit Kıraç ve AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay da eşlik etti.

(CİHAN)


Politika