Yoğun ilgiden dolayı müzeler pazartesi günleri de açık olacak

29 Ocak 2010 - 16:43

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı müzeler, pazartesi günleri de açık olacak.

Ziyaretçi akınına uğrayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi müzeleri, kültürel mirasın korunması ve yaşatılması alanında yapılan çalışmalarla Gazianteplilerin sosyal ve kültürel yaşamlarına renk katmaya devam ediyor.

Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi'nde Gaziantep'in yöresel el sanatları, gümüş işlemeciliği, bakırcılık, kalaycılık, yemenicilik, sedef işlemeciliği, kutnu dokumacılığı yöresel kıyafetler giymiş mankenler yardımı ile canlandırılıyor.

Türkiye'de bir ilk olma özelliğine sahip Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi'nde, Gaziantep'in geleneksel mutfak kültürü yaşatılıyor. Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması Müzesi'nde ise Antep halkı tarafından gösterilen mücadele ve kahramanlığın anlatılıyor.

MÜZELER ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR

Açıldığı günden beri Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi'ni 52 bin, Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi'ni 54 bin 500, Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi'ni ise 64 bin 750 kişi ziyaret etti.

Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan müzelerin ziyaretçilerin yoğun ilgisinden dolayı haftanın 7 günü 08.00-17.00 saatleri arasında açık olacak.

Müzeler, gerçekleştirilen aktiviteler, sergiler, söyleşiler ile daha canlı hale getirilecek. Bayazhan Kent Müzesi'nde ocak ayı içinde gerçekleştirilen "Antepli Gelinin Çeyiz Sandığı" sergisine gösterilen yoğun ilgiden yola çıkarak bundan sonraki süreçte, diğer müzelerde de aylık aktiviteler, sergiler, work- shopların düzenlenmesi planlanıyor.


(CİHAN)


Yerel