Yozgat'ta hurdacı ve kalaycıların yüzü gülüyor

21 Haziran 2010 - 20:03

Yozgat'ta yaz aylarında işleri iyi olmasından dolayı hurdacı ve kalaycıların yüzü gülüyor. Özellikle köylerden gelen vatandaşların işleri yoğun.

Yozgat'ta 18 yıldır hurda ve kalaycılık yapan Hikmet Demircan, işlerinin bu aylarda çok iyi olduğunu belirtti. Demircan, "Yazın işlerimiz Allah'a şükür iyi. Vatandaşlar genelde çaydanlık ağzı tamiratı için geliyor. Bunu yanı sıra vazgeçemedikleri sevdikleri alüminyum malzemelerini getirerek kalayını yapmak istiyor. Biz de günü birlik tamiratını yaparak teslim ediyoruz." diye konuştu.

Hurdacılık işine de önem verdiklerini belirten Demircan," Eskiden kamyonetim vardı. Köyleri tek tek gezerek hurda satın alırdım. Şimdi köyler de eskisi gibi pek kimse kalmadı. Ben de o yüzden köylere gitmiyorum. Ama Yozgat'ta herkes beni tanıyor. Köylerden hurda getiren vatandaşlar bana getirir. Bu işi ilimizde eskisi gibi çok yapan kalmadı. Birkaç arkadaşımız bu işten ekmek yiyor. Bakır, alüminyum, sarı alım satımı ve bu aylarda kazanların kalayını yapıyorum. Çünkü ilimizde hububat dönemi başladı. Köylü vatandaşlarımız bulgur yapmak için buğdayını kaynatacağı kazanları getirerek, hem tamiratını hem de kalaylatmasını yaptırıyor." diye konuştu.

Fiyatlar konusuna da değinen Demircan, şöyle konuştu:" Çelik tencereler biraz pahalı olduğu için vatandaşlarımız genelde tamiratını yaptırmayı tercih ediyor. Çaydanlık ağzı ve kulpu tamiratı için çok gelen oluyor. Fiyatı ise 3 ile 4 lira arasında değişiyor. Kazanların tamiratı ve ayrıca kalayı da yapılması istenirse 10 TL'den 50 TL'ye kadar yükseliyor. Şu an için Allah'a şükür işlerimizden oldukça memnunum, evimize ekmeğimizi götürüyoruz." şeklinde konuştu.


(CİHAN)


Ekonomi