Yozgat’ta tarım ve hayvancılık Et Balık Kurumu ile gelişecek

29 Temmuz 2011 - 17:48

YOZGAT - Yozgat’ta Et Balık Kurumu'nun hizmete açılmasıyla kentte istihdamın yanı sıra tarım ve hayvancılığın da gelişmesi amaçlanıyor.
Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, Et Balık Kurumu'nun Yozgat için büyük bir kazanç olduğunu belirtti. Başkan Başer, yaptığı açıklamada, "Belediye’ye ait Et Entegre Tesisi'nin teknolojik ve üretim çalışmaları itibariyle büyük eksiklikler içerisindeydi. Bu kapsamda başta Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve milletvekillerimizin çalışmaları ile birlikte bu kurumumuzu Et Balık Kurumu olarak Yozgat’ımıza kazandırdı. Şu anda tesiste 100 kişi istihdam edilmektedir. Bu sayı önümüzdeki yıl içerisinde 200 kişiye çıkarılacaktır. Tesiste günlük kesim kapasitesi oldukça yüksek oranda gerçekleşmektedir. Et Balık Kurumu gibi büyük bir kurumun hem ilimize hem bölgemize tarım ve hayvancılığın gelişmesine yönelik çok büyük katkı sağlayacaktır. Et balık kurumunun kurumsal olarak güvenirliğinin yanı sıra çiftçilerle, üreticilerle olan işbirliği içerisinde ve özellikle sözleşmeli hayvancılığa geçme projeleri ile yöremize ve bölgemize tarım ve hayvancılık konusunda çok büyük katkılar sağlayacaktır." dedi.
Yozgat’ın konumu itibariyle tarım ve hayvancılığa daha fazla uygun olduğunu vurgulayan Başkan Başer, "İlimiz tarım ve hayvancılık açısından büyük bir öneme sahip. Son yıllarda artan et fiyatları, hayvancılığın ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkardı. Kırsal kesimde hayvancılığa yönelik büyük yatırımlar yapılmadır. İşte buna paralel olarak üreticilerimizin hayvanlarını değerinde alacak olan Et Balık Kurumu ilimizde ve bölgemizde hayvancılığın gelişmesini sağlayacak. Tesis hayvanların her şeyini değerlendirecek olması üreticiler açısından da büyük bir kazançtır. Ayrıca tesiste hayvanların tırnağından yapılan ve bir çok gıda ürünlerinin kullanılan ‘jelatin’de yan sanayi olarak burada üretilecektir. Bu çerçevede kurumun ilimizde bulunması ile önümüzdeki yıllarda yine tarım ve hayvancılığa yönelik fabrikalar ve tesislerde kurulmuş olacak. Yine ilerleyen günlerde ilimizi ziyaret edecek olan Başbakan Yardımcımız Sayın Bekir Bozdağ’ın gelmesiyle Et Balık Kurumu satış reyonu hizmete açılacak." diye konuştu.

(CİHAN)


Ekonomi