'Yunan doktorlara yapılan davetle kamuda yabancı doktora yer açılıyor'

28 Ekim 2013 - 11:55

ANKARA - Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun işsiz 7 bin Yunan doktoru Türkiye’yle davet etmesine tepki gösterdi. Kahveci, kamuda yabancı doktorlara yer açılmasının ilk adımının atıldığını iddia etti.

Genel Başkan Kahveci, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun işsiz 7 bin Yunan doktoru Türkiye’yle davet etmesi ile ilgili açıklama yaptı. 600 yabancı doktorun halen özel sektörde çalıştığını kaydeden Kahveci, “600 doktorun üzerine Yunanlı doktorlara davete gerek yoktu. Devlet iş vaadinden bulunuyorsa, bunun anlamı kamuda çalıştırmaktır. 7 bin Yunanlı doktora iş daveti ile kamuda yabancı doktorun da önü açılmak isteniyor.” şeklinde konuştu.

Yabancı doktor sevdasına mevcut iktidarın 2007 yılında tutulduğunu kaydeden Kahveci, ” 2007 yılında iktidar bu sevdasını yasa tasarısına dönüştürmüş fakat cumhurbaşkanı veto etmişti. 2011 yılında Sağlık Bakanlığı Teşkilat Yasası'nı değiştiren kanun hükmünde kararnama ile Türkiye’de doktorluk ve hemşirelik yapabilmek için ‘Türk’ olma şartı kaldırılmıştı. Anlaşılan iktidarın yabancı doktor sevdası, Yunan doktor aşkına dönüşmüş durumda. Bundan vazgeçilmelidir.” diye konuştu.

Kahveci ayrıca, yurt dışında görev yapan kariyerli hekimlerin ülkemize döndürülmesi gibi bir çalışma yerine, işsiz doktorların Türkiye’ye davet edilmesinin manidar olduğunu kaydetti. Kahveci “Kendi öz değerlerimize sahip çıkamıyoruz. Türk doktorlarının sorunlarını çözmüyoruz. Kariyerli doktorlarımız yurt dışına gidiyor. Bunlara çözüm yerine işsiz doktorlar ülkemize gelin demek çok manidardır. Soruna yanlış bir bakış açısıdır.“ şeklinde konuştu.

Kahveci, yabancı doktor isteyenlere son söz olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Beni Türk hekimlerine emanet ediniz’ sözünü hatırlattıklarını kaydetti.

(CİHAN)


Güncel