Yunan polisi, "Ateş Hücreleri" örgütünden şüpheleniyor

30 Aralık 2010 - 12:01

Yunan polisi, başkent Atina'nın Ambelokipi semtindeki İdare Mahkemesi önünde meydana gelen şiddetli patlamaya ilişkin araştırmalarını sürdürüyor. Polis, son yıllarda bombalı eylemlerde bulunan "Ateş Hücreleri" adlı anarşist örgütten şüpheleniyor.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, özel ALTER televizyonunu saat 07: 38'de arayan kimliği belirsiz kişi, 40 dakika sonra patlama olacağını söyledi. Daha sonra Elefterotipiya gazetesini de arayan bir kişi, bombanın nereye koyulduğuna ilişkin ayrıntılı bilgiler verdi. Bombanın motosikletin bagajına yerleştirildiğini ve plaka numarasını verdi. Buna benzer ayrıntılı bir bomba ihbarının daha önce yapılmadığı belirtiliyor.

İhbarı yapan kişi, Rainkur caddesindeki idare mahkemesinin yakınındaki binaların ve Gerulanu sokağındaki Genel Kliniğin boşaltılmasını istedi. Olay yerine giden polis, gerçekten böyle bir motosikletin bulunduğunu belirledi. Binalar hemen boşaltılarak ambulansa ve itfaiyeye haber verildi.

Şiddetli patlama 08:20'de dün akşam çalındığı belirlenen motosiklette meydana geldi. Motosiklet ve yakınındaki 5 araba tamamen yandı. Mahkemenin ön cephesindeki camlar tamamen kırılırken, civardaki binaların da camları zarar gördü. Şiddetli patlamaya rağmen yaralanan olmadığı bildirildi.

Polisin ilk tahmini, çevreye zarar veren patlamanın yüksek miktarda patlayıcı ile yapıldığı şeklinde. Yangın çıkması nedeniyle de bomba olarak bilinen amonyum nitrat ve fuel oil karışığı Anfo ile TNT kullanıldığını düşünülüyor. Başka bomba ihtimaline karşı araştırmalar devam ediyor. Yunan bomba imha uzmanları, "Ateş Hücreleri" adlı anarşist bir örgütün yakalanamayan üyelerinden şüphelenildiğini duyurdu.

Yunanistan'da Kasım ayı başında yabancı yöneticiler ile Yunanistan'daki büyükelçiliklere gönderilen bombalı paketleri de "Ateş Hücreleri" adlı anarşist bir örgüt üstlenmişti. Son yıllarda bombalı saldırılarla adını duyuran örgüt, 4 ve 5 Kasım tarihlerinde Avrupa ülkeleri hükümet başkanları ve Atina'daki yabancı büyükelçiliklerine 12'den fazla şüpheli paket göndermişti. Örgütün 5 üyesi yakalanmıştı.

Son olarak Elefterotipiya gazetesini saat 09:15'te arayan kimliği belirsiz bir kişi, Kalithea semtindeki A ve B vergi dairelerine bomba koyulduğu ihbarında bulundu. Güvenlik önlemi alan polisin aramalarında herhangi bir patlayıcıya rastlanmadı.


(CİHAN)


Dünya