Yüzen lokanta denize indirildi

30 Temmuz 2011 - 16:14

TRABZON - Trabzon'da Sürmene Tersanesi'nde yapımı tamamlanan 450 yolcu kapasiteli yüzen restoran olarak kullanılacak gemi, son hazırlıkların tamamlanmasının ardından denize indirildi.
Yapımı 30 kişilik ekip tarafından 2 yılda tamamlanan ve lokanta restorant olarak kullanılacak BOSFOR isimli gemi, 4 milyon liraya mal oldu.
Sürmene Yeniay’da bulunan Ergün Gemi Sanayi'nde tamamlanan ve 400 ton ağırlığındaki gemi, 14 metre yükseklik, 50 metre boy, 9.5 metre genişliğinde.
Ergün Gemi Sanayi sahibi Rüstem Ergün, geminin çelik aksamının kendileri tarafından diğer aksamlarının da yine Sürmene'deki firmalar tarafından tamamlandığını söyledi.
Yurt içi ve yurt dışına bu tür özelliklerde gemi yapıldığını söyleyen Ergün, gemi sahibi şirkete de kendilerini tercih ettiği için teşekkür etti.
Gemi sahibi olan Tur-yol AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Can ise yaptığı açıklamada, Sürmeneyi tercih ettiklerinden dolayı pişman olmadığını söyledi.
Geminin lokanta olarak hizmet vereceğini belirten Can, “Ülkemizde bunun özelliklerinde birkaç gemi var. Gemiyi 15 gün içerisinde İstanbul'da servise sokmayı düşünüyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.” dedi.
Gemi daha sonra katılımcıların dua ve tekbirleriyle denize indirildi. Geminin denize indirilme törenine Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Sürmene Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan, İyidere kaymakamı Mehmet Çağrı Özpolat, Yeniayda bulunan tersane ve gemi inşaat şirketlerinin yetkilileri ile işçiler ve vatandaşlar da katıldı.

(CİHAN)


Güncel