Zirve ve Linköping üniversiteleri arasında öğretim elemanı ve öğrenci değişimi yapılacak

16 Kasım 2009 - 12:16

Prof. Dr. Christian Berggren, karmaşık teknoloji ve üretim sistemine sahip güç üretim ve otomotiv endüstrilerinde teknolojik gelişmelerin tarihi olarak yavaş adımlarla oluştuğunu, buna karşılık son yıllarda her iki endüstride de teknolojinin baş döndürücü bir hızla değiştiğini söyledi.

İnnovasyon, bilgi yönetimi ve otomotiv konularında araştırma yapan ve halen Linköping Üniversitesi'nde çalışan ünlü İsveçli Prof. Dr. Christian Berggren Zirve Üniversitesi'ni ziyaret etti.

Prof. Dr. Berggren ziyareti sırasında Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kısa, fakülte dekanları ve öğretim elemanları ile görüşerek üniversitenin kuruluşu, hedefleri hakkından bilgi aldı.

Bu görüşmeler sonucunda başlangıç olarak Zirve Üniversitesi İşletme Bölümü ile Linköping Üniversitesi'nin Proje Yönetimi, İnnovasyon ve Girişimcilik bölümleri arasında öğretim elamanı ve öğrenci değişimi yapılmasına karar verildi.

Buna ek olarak, iki üniversitenin diğer bölümleri arasında yapılacak iş birliği için çalışmaların devam etmesi yönünde görüş birliğine varıldı.

Prof. Dr. Berggren, Zirve Üniversitesi ziyareti sırasında, 'Dev firmaların neden başarısız olurlar?' konulu bir konferans verdi.

Prof. Dr. Berggren, bu değişimin sonucunda ise dünyadaki bazı dev firmaların rekabette kaybettiklerini, bazılarının ise rekabette güç kazandıklarını ifade etti.

Prof. Dr. Berggren konuya ilişkin hibrid otomotiv pazarındaki Toyota'nın göz kamaştıran başarısını bilgi birikimini iyi kullanan firmalar için örnek verdi.

Prof. Dr. Berggren, iklim değişimi ve 1997 yılında imzalanan sera gazlarının ve karbondioksit salımının azaltılmasını hedefleyen Kyoto protokolü ile birlikte Japon otomotiv devi Toyota'nın hibrid motor teknolojisi geliştirmek ve üretmek için çalışmalara hız verdiğini ve 2008'de ise 1 milyon araç üretmeyi başardığını dile getirdi.

Prof. Dr. Berggren, Toyota'nın bu başarısına karşılık, Amerikan otomotiv devi General Motor'un aynı teknoloji üzerinde araştırma geliştirme yapmak ve patent alma konusunda çok yavaş davrandığını ve 2008'de ise hibrid otomotiv sektöründe geri kaldığını ifade etti.

Prof Dr. Berggren, "Toyota'yı başarılı kılan iki özelliği var. Bunlardan birincisi Toyota'nın sahip olduğu eski temel teknolojilerini tüketicilerin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden geliştirmesi. İkincisi ise Toyota'nın pil üreticisi olan diğer Japon işletmeleri ile başarılı araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmesidir." dedi.

Türkiye'deki firmaların bu gelişmeler karşısında nasıl başarı elde edebileceğine ilişkin sorulan soruya ise Prof. Dr. Berggren, "Bilgi yaratmak süreç ve zaman işidir, bence eğer Türkiye'deki işletmelerden birisi otomotiv sektöründe daha rekabetçi olmak istiyorsa hemen kriz ortamında satılan otomotiv şirketlerinden birini satın almalıdır." şeklinde cevap verdi.


(CİHAN)


Yerel